AJURLU BEBEK YELEĞİ

 

 

0

 

Pembe rengin kullanışlı olması ve birbirinden güzel örgü bebek yelekleri yapıldığını biliriz. Ajurlu bebek örgü yelek modeli de bunlardan birisi olup, hatta en güzellerinden birisidir diyebiliriz.

Pembe renk yerine kırmızı veya mavi renkte de yapabilirsiniz. Kız bebek yeleği olarak tanımlayacağımız bu örgüyü şimdi anlattığım gibi sizde öğrenip hemen yapmaya başlayabilirsiniz.

Pembe ajurlu bebek yelek modeli

Ajurlu yelek örneğine başladık. Örgüyü kendiniz boyutlandırabilir ve istediğiniz ölçülerde yapabilirsiniz. Anlatımdaki çalışma 70 ilmekle başlatılmış. Yapımı ise şöyle ; İlk olarak 5 sıra haroşa örülecek. Daha sonra ön, kol ve arka şeklinde ayrılacak. 17 Ajur olacak şekilde artırılarak örülür.

Hemen sonrasında ise yeleğin roba kısmı örülerek tamamlanmış olur. 17 Ajurdan sonra ise fırfır örgüsü için ilmeklerin tümü 2 yada 3 katı gibi artırılır. 1 ilmeğin etrafında birer ilmek daha çıkartılır.

Fırfır için 2 parmak kadar örmeniz yeterli olacaktır. Fakat bunu kendinize göre değişebilir veya ayarlayabilirsiniz. Kendinize göre fırfırın uzunluğunu ayarlayarak kendinize özgü güzel bir örgü yelek modeli ortaya çıkarabilirsiniz.

 

 

ajurlu-bebek-yelegi

ajurlu-bebek-yelegi

Bu işlemi yaptıktan sonra kesip fırfır aşamasını tamamlamış olursunuz. Bir sonraki aşamada ise beden kısmına geçilecek. Beden için fırfır altına yani dip kısmından tekrar ilmek alıp ön ve arka ile ön kolları bırakacak ve takarak farklı bir örnekle de devam edip bitirebilirsiniz.

Örnek resimde gördüğünüz gibi bedeni tamamen pazı tohumu örerek yapılmış. Siz bu kısmı kendinize göre değişik örneklerle örebilirsiniz. Ajurlu bebek yelek çeşitleri her zaman güzel olur. Kolay yapılır ve değişik görünümleri ile özellikle kız çocukları için çok idealdir.

Daha önce paylaştığımız ŞİŞ ÖRGÜSÜ DANTEL ÖRNEĞİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir