ANLATIMLI RÜZGAR GÜLÜ LİF MODELİ YAPIMI

 

 

0

 

Takipçisi olduğumuz Deniz hanımın yaptığı rüzgar gülü lif modelini çok sevdik. Biz de sitemizde yer vermek istedik ve kendisine tekrar teşekkür ederiz. Evde örgü lif yapımıyla uğraşıyorsanız ve değişik lif örnekleri yapmayı hedefliyorsanız, işte karşınızda çok güzel bir örnek.

El işi örgü lif modeli olarak rüzgar gülü modelini seveceksiniz. Hem görünüm itibariyle hem de anlatımından yararlanarak kısa sürede yapacağınız banyo ovunma lifini çeyizlik olarak da saklayabilirsiniz. Tarifini her resmin altında adım adım belirttim. Şimdi rüzgar gülü lifin yapılışına geçelim ;

ruzgar-gulu-lif-modeli-yapilisi

ruzgar-gulu-lif-modeli-yapilisi

Rüzgar gülü life başladık. İlk olarak 10 adet zincir çekmeniz gerekiyor ve daha sonra birleştireceksiniz. Hemen sonrasında ise 1 zincir çekip ilmeği uzatıyorsunzu. Bu işlemi 4 defa tığa ip alıp 1 fıstık yapacaksınız. Aralara ise 2 zincir çekip yine 1 fıstık yapmanız gerekiyor. Toplamda ise 6 fıstık ile 6 araya sahip olmuş olacaksınız.

ruzgar-gulu-lif-modeli-yapilisi2

Üstteki kareden sonra ilk sırayı bitirmiş oluyorsunuz. Sonrasında ise 2 sırada fıstıkların başına hatip 1 fıstık yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise 1 zincir çekip tekrarında fıstık yapıp aynı yere batırmalısınız.

ruzgar-gulu-lif-modeli-yapilisi3

Sonrasında ise 3 sırada 2 sırada 1 fıstık ve 1 zincir yapıp, zincire yine aynı tekniği uygulamanız gerekiyor. 1 fıstık ve 1 zincir ile 1 ıstık şeklinde devam ediyorsunuz.

ruzgar-gulu-lif-modeli-yapilisi4

 

 

4 sırada ise resimdeki gibi 1 fıstık ve 1 zincir yine 1 fıstık ve 1 zincir şeklinde 1 fıstık yapıp dilimi tamamlamanız gerekiyor.
ruzgar-gulu-lif-modeli-yapilisi5

Bu karede iseniz 5 sırada 4 sırada ki gibi ilk fıstığın arasına 1 fıstık ve 1 zincir ile 1 fıstık yapmanız gerekiyor. Daha sonra 1 zincir yapıp hemen yandaki boşluğa ise 1 fıstık yapıyorsunuz. Sonrasında ise tekrar 1 zincir ve yandaki bir fıstık yapıp 2 zincir çekerek diğer dilime geçiyorsunuz. Böylece sıra tamamlanmış oluyor. 10. sıraya kadar ise aynı tekniği uygulamanız gerekmektedir. Bu sayede şekli artık ufaktan belirmeye başlayacak.

ruzgar-gulu-lif-modeli-yapilisi6

11 ve 12. sırada ise diğer renkli iple aynı işlemlere başlamanız gerekiyor.

ruzgar-gulu-lif-modeli-yapilisi7

Ana renk olarak kullandığınız iple 2 sıra daha ördükten hemen sonra kenar oyasına geçebilirsiniz.

ruzgar-gulu-lif-modeli-yapilisi8

Lif için kenar oyasına ikinci rengi her boşluğa 1 fıstık yapıp, fıstıkların başına ise 3 zincir çekip dibine batırmanız gerekiyor. 2 zincir çekip hemen yandaki boşluğu yapıp, ilk dilim bitinceye kadar ise aynı işlemi sürekli tekrarlıyorsunuz. Sonda kalan fıstığı da yapıp, 1 zincir çekerek aralarda ki zincirlerin üzerine ise kontör geçmeniz gerekiyor. Sonra ise 2 dilime geçiyorsunuz. Son karedeki gibi hale geldiniz. Tebrik ederiz.

 

Daha önce paylaştığımız TIĞ İŞİ PASPAS UĞUR BÖCEĞİ MODELİ YAPIMI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir