AYŞE KIZ KOCAYA KAÇTI ÖRGÜ FIRFIRLI YELEK MODELİ

 

 

0

 

Ayşe ablanın tarifi olduğu için adını böyle koymuş. Bizde böyle kullandık. Örgü fırfırlı yelek yapımını ilk elden öğrendik ve sizinde öğrenmeniz için açıklayıcı bir şekilde aktarmak istedim.

Hem de örneklerle birlikte açıklamasını bulacağınız fırfırlı bebek yeleğini sizde yapabileceksiniz. Aslında ilk bakışta zor olan ve sonra işin içine girince kolaylaşan bir örgü örneği olup, kolayca yapıp tamamlayacaksınız.

Fırfırlı bebek yeleği olarak ilk önce beğendiğim örneği altta ilk sıraya koydum. Altında ise farklı modelleri var. Yapılışı resimli olarak yok. Yazılı anlatacağım. Zaten takipçilerim kolayca anlatımlarımdan yola çıkarak örgüleri öğrenmekte ve yapmaktadırlar.

Fırfırlı örgü bebek yeleği

Fırfırlı örgü yelek yapımında kullanacağınız malzemeler nako bebe lüks minnoş gerekiyor 1 yumak. Hem de 1 yumak yeterli oluyor. Yine 3,5 numara şişiniz hazır olsun. Teknik olarak provisional cast on denilen bir başlama tekniği ile 70 ilmek atarak başlanacak bir örgüdür.

Önce 1. sıra için 10 haroşa örgü 50 düz şekilde öreceksiniz. Daha sonra da 10 haroşa olarak 35 tane daha haroşa sırası oluşuncaya kadar düz örmeye devam edeceksiniz. Bu şekilde ilerlediğiniz örgüde kol kısmına geldiğinizde kol altından her 2 taraftan da hemen 3 ilmek eksiltmeniz gerekiyor.

Daha sonra ise 18 haroşa sırası yaparak örmeye devam ediyorsunuz. Bu şekilde sonra bütün ilmekleri hemen 3 haroşa sırası ördükten sonraki sıra itibariyle 25 ilmek öreceksiniz. 14 ilmeği kapatarak şişte kalan 25 ilmeği de öreceksiniz. Sonra da sırada ki 4 ilmeği kapatacaksınız.

el-yapimi-firfirli-bebek-yelegi

el-yapimi-firfirli-bebek-yelegi

Üstteki örnek çok güzel değil mi :) ben çok beğendim. Neyse örgümüze devam edelim. Şimdi 21 ilmek kaldı. Kalan bu 21 ilmeği ise 7 ilmek haroşa ve 7 ilmeği ise düz öreceksiniz. 7 ilmeği haroşa şeklinde kol altına gelene kadar örülecek.

 

 

Önü örmeye başladığınızda ise diğer omuz kısmı şişte bekliyor olacak. Omuz aşağıya gelecek şekilde kol boyunu tamamlandığında hemen 18 haroşa sırası örülüp, kol altından hemen 3 ilmek artırıp orada yer alan 7 haroşa 10 olup, diğer taraf ise 7 haroşa olarak devam edilecek.

Fırfırlı bebek yelek modelleri

Bu sırada örneğe geçip, örnek kenarda ki 1. sıra için 7 haroşayı örüp, 3 düz 1 dola ve 1 dola 3 düz ile 10 haroşa olacak. Sonrasında 2. sıra için 7 haroşa 3 düz örüp, 1 dola yapıp 3 düz ve 1 dola 3 düz olup, 10 haroşa devam edilecek.

Sonra 3. sıra için 7 haroşa 3 düz olacak. 1 dola ve 5 düz ile 1 dola 3 düz ve 10 haroşa devam ediliyor. 4. sıra için ise 7 haroşa 3 düz olacak ve 1 dola 7 düz olup, 1 dola 3 düz sonrasında 10 haroşa ile bitecek.

Bu biçimde örnek her zaman aynı noktadan ilk 7 ilmeğin 3 ilmekten sonra aynı yerden artırılıp, 8 kere tekrar edilecek. 8 örnek biter bitmez de 88 ilmek olup, ilmeklerin tümü ipe alınarak diğer öne geçirilecek.

Sonra da 2. önünde diğer taraf gibi örülecek. 2. örnekten ise sadece 1 sıra yapıp, sonra da bütün ilmekleri haroşa örgü olacak. 3 haroşa sırası öreceksiniz unutmayın. Bu arada 5 tane ilik yapacaksınız. 5 haroşa sırası olduğunda ise fırfırlı örneğe geçebilirsiniz.

Sonra ise fırfırlı örnek için 2 ters 1 düz olacak 1 dola 4 ters olacak. 1 düz 4 ters şeklinde sıra tamamlanacak. Sonra arka sırada ilmekler geldiği gibi örülecek. 2. sıra ise 2 ters ve 2 düz 1 dola olacak. 4 ters 2 düz ve 1 dola ile 4 ters olacak şekilde devam.

Böylece arada ki düzler için 6 tane olduğunda tamamlamış olacaksınız. Bir sırada tüm ilmekler geldiği şekilde örüp, gevşek olacak şekilde tüm ilmekleri kapatacaksınız. Sonra da şişe 10 ilmek attıktan sonra haroşa öreceksiniz. İlmekler ise kapatmadan hemen ilmekler aşağıya gelecek biçimde sağ tarafa dikilecek. Sonra da aşağı doğru fırfıra geçeceksiniz.

Sonra ise ilk ördüğünüz önün ilmekleri şişe alarak arkayla ve hemen yan tarafa dikerek, ön parçayla hepsini birlikte şişe alacaksınız. Kenar bantla birlikte haroşa olacak. Ön ve arka fırfırlı örneği uygulayarak bitirme aşamasına geleceksiniz. Kenarlar için tığlamak istiyorsanız tığlayıp, büyük örülen önü hemen diğer önün alt tarafına dikeceksiniz. Örgü bu şekilde ve bittiğinde çok güzel bir model elde etmiş olacaksınız. Güle güle kullanın.

 

 

Daha önce paylaştığımız İLGİNÇ KAHVE ÇEKİRDEĞİ ÖRGÜ TEKNİĞİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir