BEBEK BATTANİYESİ SELANİK ÖRGÜSÜYLE YAPILIŞI

 

 

0

 

Bebek battaniyesi yaparken çeşitli örneklerden yararlanırız. Bu günlerde aradığım ve bulduğum güzel bir örgü örneğinin anlatımını sizlere sunacağım. Selanik örgüsünden bebek battaniyesi yapılışıyla ilgili tarifimden yararlanarak sizde bu güzel ve şık selanik örneği bebek battaniyesini yapmaya başlayabilirsiniz.

Selanik örgüsünden yapılan modellerin tek sıkıntısı ise çok fazla ip kullanılmasıdır. Bu yüzden de yapılan battaniye, hırka, yelek veya herhangi bir örgü kişiyi yada bebeği çok sıcak tutmaktadır. Bir bakıma aslında iyi olan sıcaklık yani kışın özellikle de sıcak tutması bakımından önerdiğim bir örgüdür.

Selanik örgüsüyle bebek battaniyesi yapılışında öncelikle 1×1 metre yapılacak ve ilmek sayısı da anlatacağım ölçülere uygun olduğunu söylemeliyim. 4,5 numara ip ile 8 adet de bebek yünü aldığınızda işlemlere başlayabilirsiniz.

bebek-battaniye-selanik-orgusuyle

bebek-battaniye-selanik-orgusuyle

Selanik örgüsünden battaniye yapımı aslında kolay bir örgüdür diyebiliriz. Toplamda 140 ilmek olan selanik örgüsünü ise şöyle anlatabiliriz. Öncelikle 600 sıra sonu itibariyle ilmekleri kesip bitiriyorsunuz. 600 sayması biraz zor gibi gözükebilir ama 1 metre yardımı ile ölçebilirsiniz. Selanik örgüsü açan bir örnek olduğundan arkası için tuhafiyeden 7,5TL sanırım, pamuklu bebek pazen alıp dikebilirsiniz. Hem bebek rahatsız olmaz, hem de yaptığınız örgüden çocuklar rahatsızlık duymaz. Bu sayede örgünün güzel durmasını da sağlamış olursunuz.

 

 

selanik-orgu-bebek-battaniye-modeli

selanik-orgusu-bebek-battaniye-yapimi

Selanik örgü örneğinden bebek battaniye yapılışıyla ilgili olarak önereceğim bir başka çalışma ise koltuk şalı yapımıdır. İster battaniye, ister örtü isterseniz de şal olarak bu örgü örneğinden yararlanıp yapabilirsiniz. Yapımı kolay olan çalışmayı beğendiyseniz yorumlarınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

 

Daha önce paylaştığımız DANTEL İŞLEMELİ BEBEK ELBİSESİ YAPIMI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir