BEŞ ŞİŞ İŞİ BAYAN PATİK YAPIMI

 

 

0

 

5 şişle yapılan güzel bir örgü bayan patik modeline ulaştım. Elif Demir adlı arkadaşımız tarafından hazırlanan çalışmayı sizlerde çok beğeneceksiniz. İlk fırsatta da benim gibi yapmak isteyebilirsiniz.

Beş şiş ile patik yapılışını yazılı olarak tarif edeceğim. Öğrendiğim kadarıyla aktaracağım bilgilere ek olarak patiğin yapılışının aşama aşama resimleri de altta hemen yer alıyor. Elif hanımın bu güzel çalışmasını sizde öğrenip, yapabilir ve kış ayının gelmesiyle ayaklarınızı sıcacık tutabilirsiniz.

Eşinize veya kendinize yapabilirsiniz. 5 şişle yapılan patik çalışmasının tarifi ise şöyle ; İlk olarak 5 şişle patik burnu yapılacak. Patik yapımı için 2 tane ip ve basit bir motif tercih edilerek yapılan çalışmayı ilk olarak 12 ilmek ile başlayacaksınız.

4 sıra düz örüp, sonraki ilmekleri 6’şar 6’şar olacak şekilde 2 şişe böleceksiniz. Başladığınız yerden tığ yardımıyla 6’şar ilmek çıkartıp, böylece patik 5 şişle örülmeye hazırlanmış olacak.

bes-sisle-orgu-patik-yapimi

bes-sisle-orgu-patik-yapimi

4 şişte yer alan 6 ilmeği ise 1 sıra öreceksiniz. Artırma işlemine başlayıp, patiğin her 2 köşesinde yer alan 2 ilmek örülür. Sonrasında ise 1 ilmek artırılır. Artırma işi 4 şiş için de uygulanacak. 4 şişte ilmek sayılarının mutlaka eşit olması gerekiyor.

bes-sis-orgu-bayan-patik2

12. ilmek artırılırken patiğin de burnundaki motifi koyacaksınız. Artırma işlemi ise her şiş için 16 ilmek olana kadar devam edilecek. 1 sıra beş şiş için artırma yaparken 1 sıra ise hiç artırma yapılmadan örülmelidir. Bu konuya da dikkat etmeniz gerekiyor.

 

 

5-sisle-yapilan-orgu-patik3

Bunu yapmamanız halinde patik genişleyebilir. Sonrasında 5 sıra düz örüp, motif yapmaya başlayabilirsiniz. Patik yapılışı devam ediliyor. Patiğin motif kısmı bittikten sonra da 4 sıra düz dolanacak. Patiğin alt kısmında yer alan 16 ilmek kalacak şekilde patiği kesmeniz gerekiyor.

bes-sis-bayan-patigi-yapilisi4

Sonrasında ise bırakılan 16 ilmek ayak büyüklüğüne göre örülür. Anlatımda yer alan resimlerde 38 numara ayaklar için uygulanmış ölçülerdir. Siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Patiğin alt kısmı da bittikten sonra kenarlar için tığ yardımıyla 40’ar adet olacak şekilde ilmek çıkaracaksınız. Böylece yanları öreceksiniz.

bes-sisle-orulen-bayan-patik-modeli5

Taban kısmı için 40’ar ilmek takıp, sonrasında ise 6 sıra düz öreceksiniz. Sonrasında da motif koyacaksınız. Motif biter bitmez de yine 6 sıra örüp, patiği resimlerdeki gibi keseceksiniz. Sonra da 3’er 3’er zincir çekerek batıyorsunuz. Sonrasında ise motif örülen renkle zincir çekip, resimlerdeki gibi patiğin kenarına çekilen 3’er zincirden geçirmeniz gerekiyor. Bu sayede patik modeli de bitmiş oluyor. Güle güle kullanmanız dileğiyle…

 

Daha önce paylaştığımız SEPET ÖRGÜ MODELİNDEN DİKİŞSİZ BOYUNLUK YAPIMI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir