CİMCİME KIZLARINIZA FISTIK MODELLİ HIRKA

 

 

0

 

Şirin kız çocuklarına sahipseniz, onlara ister sarı isterseniz de pembe örgü hırkalar yapmalısınız. Fıstık örgü modeline sahip bu güzel hırkayı anlattığım şekilde yaparak sizde kız çocuklarınızı daha bir güzel giydirebileceksiniz.

Örgü hırka için malzemeleri sayacağım. Ancak öncelikle örgü modeli hakkında bilgi vermek istiyorum. Örgünün şekli düz örülüyor. Ters örgü var ve fıstık modeli üzerine trabzan, zincir ile sık iğne yapacağız.

Yapacağınız bu sevimli örgü hırkayı 1,5 yaş ile 2 yaş arası çocuklara giydirebilirsiniz. Kız çocuk hırka modeli için lüks minnoş, 145 numara 2 yumak, 4 numara şiş ve 3 numara tığ lazım. Ek olarak 1 de düğme işimizi görecektir.

Örgü kız çocuk hırkası

Kız çocuklarına yapacağınız örgü hırkayı yaparken nakodan yararlanılıyor. Model için diyagram hemen altta bulunuyor. Örgü hırkanın yapımına geçelim ; Öncelikle arka ile ön bedenler hemen birlikte örülecek.

94 ilmek başladıktan sonra düz örgüye geçeceksiniz. Yine her iki taraftan 2 sıra ara bırakarak, 6 kere 1’er ilmek artış yapacaksınız. 106 ilmeğe ulaşmanız gerekiyor. Beden boyu ise 13 cm. olduğunda ise ilmekler yine her 2 taraftan 20’şer ilmek olacak. Ön beden için kalan 66 ilmek arka beden için ayırılacak.

Ön beden tarafı için ayırdığınız 20 ilmekten ise kol için 3+2+1 şeklinde ilmek kesilecek. Beden boyu ise 15 cm. örüp, ön ortasında yaka kısmı için 2 sıra ara verecek şekilde 9 kere daha 1’er ilmek kesilecek.

kiz-cocuk-hirka-file-modeli

kiz-cocuk-hirka-file-modeli

Yine beden boyu 27 cm. omuzda kalan 5 ilmek sayesinde bitirilir. Öteki ön parça da yine aynı şekilde örülecek. Arka beden kısmı için ayırdığınız 66 ilmekten yine kol evi için yine her 2 taraftan 2+1 +1’er ilmek kesilecek ve 58 ilmeğe düşülecek.

 

 

Beden boyu tekrar 25 cm. olduğunda ise yaka için tüm ilmekler ortalanacak. Ortadaki 48 ilmek ise beden boyu 27 cm. olduğunda omuzlarda kalmış olan 5’er ilmek tek bir defada kesilerek bitirilecek.

Kız çocuk hırka yapılışı

Örgü hırkanın kol kısmı için 66 ilmekle başlayacaksınız. Düz örgü örüp, 3 cm. düz örülüp bittikten sonra da her 2 taraftan yine 4 ara vererek, 4 defa 1’er ilmek kesip, 58 ilmeğe düşeceksiniz. Kol boyu ise 9 cm. örülüp, kol evi için yine her 2 taraftan 3+2 +1’er ilmek kesilecek.

Sonra da diğer sıradaki her 2 taraftan 4 defa 3 ilmek düz örülecek. 3 ilmek beraber alınıp, 2’er ilmek kesilecek. Kol boyu ise 16 cm. olduğunda kalan 30 ilmek için 2+3+5 şeklinde keseceksiniz.

Geriye kalan 10 ilmekle bitirip, diğer kolda da yine aynı işlemi yapıp öreceksiniz. Kol uçları için 4 cm. diyagramda ki modeli uygulayıp, etrafı için yaka oyası yapılacak. Yaka kısmında diyagramda bulunan model uygulanacak. Yaka ön ortaları ve elek ucu için 8 cm. örülecek.

Sonra da diğer sırada trabzan arasına 1 sık iğne yapacaksınız. 3 zincir çekip, aynı yere batılarak, yine 2 trabzan yapılacak. 2 trabzan atlanıp, 1 sık iğne yapacaksınız. 3 zincir çekip, oya bölümü yapılmış olunur. Ön ortasına 1 tane düğme dikip, örgüyü tamamlayabilirsiniz.

Bu örgü örneğini kullanarak bebek battaniyeleri, bebek şapkaları veya patik modellerinde de kullanabilirsiniz. Diyagram resmi hemen altta yer alıyor. Kolay gelsin.

kiz-cocuk-hirka-file-modeli-diyagram

 

 

Daha önce paylaştığımız TATLI PEMBEYLE TIĞ İŞİ BEBEK BATTANİYESİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir