CIVIL CIVIL RENKLİ BONBON ŞEKERİ ÖRGÜ ÖRNEĞİ

 

 

0

 

Tarifini vereceğim çalışmanın bir de Türkçe anlatımlı videosuna yer verdim. Renkli bonbon örneği yapımı gayet kolay ve kısa sürede hazırlayabileceğiniz bir modeldir. Öğrendikten sonra sizde hemen başlayıp, örme işlemini kavradıktan sonra uzun sürmeden bitirmiş olacaksınız.

Renkli bonbon örneği adını renkli şekerden almış bir örnek olup, çocukluğumuzda çok sevdiğimiz şekeri de andıran renklere sahiptir. Bu örgü örneğini atkı, şal, kazak veya hırka gibi birçok örgü işinde kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Rengarenk bonbon şekeri örgüsü

Yapılışı ise şöyle başlıyor. İlk olarak 4 sıra 3 ilmekten oluşan ve 4 sıra turuncu iplikle yine 2 sıra beyaz iplikle örmeye başlayacaksınız. Sonrasında yapılacaklar ise beyaz ipliği geçirdikten sonra 1, 2 ilmek beyaz örüp, sonra da 3 ilmek turuncu öreceksiniz.

Ortasında ki ilmek olan turuncu renk ilmeği beyaz sıraya geldiğinizde ise söküyorsunuz. Sökerken korkabilir ve endişe edebilirsiniz. Panik yapmanıza gerek yok. 4 sıra söküp, daha sonra beyaz ilmeğe geleceksiniz. Şişi önden arkaya batırarak düz örmeye devam edeceksiniz ve sonra da çıkaracaksınız.

rengarenk-bonbon-sekeri-orgu-ornegi

rengarenk-bonbon-sekeri-orgu-ornegi

Daha sonra ise beyazla devam edip, 3 adet beyaz ördükten sonra 3 beyaz ilmek ve sonra da yine altta bonbon şekeri kısmının tam ortasındaki ilmeğe denk gelecek şekilde turuncu ilmeği beyaz ilmek sırasına kadar sökeceksiniz.

 

 

Sonra ise beyaz ilmeği sağ şişin yardımı ile arkadan batıp, düz örecek ve çıkacaksınız. Bu aşamaya geldiğinizde ise bonbon şekeri örgüsü yavaş yavaş kendisini göstermeye başlayacak.

Devam ediyoruz. Beyazla 3 ördükten sonra, 4. ilmeği yine bir alttaki bonbon şekerinin ortasında kalan ilmeğe denk gelecek ve bunu tekrar söküp, beyaz ilmeği önden hemen arkaya doğru katlayıp, öreceksiniz. Sonra çıkarıp, şekerlerin oluştuğunu görebilirsiniz.

Örgüde ön yüzünde ise bu işlemi tekrar edip, devam edeceksiniz. 3 adet beyaz örüp, 4. turuncuda yine beyaz ilmeğe kadar sökerek, önden arkaya batıp alacaksınız. Bunları dilediğiniz renkte yapabilirsiniz.

Hatta her sıra için farklı renkler uygulayarak gökkuşağı örgü modelini de elde edebilirsiniz. Bonbon şekeri de renkli olduğu için adını buradan almış bir örgüdür. Bu örgü modelini kullanarak minik yavrularınıza atkı, bere, hırka, eldiven veya süveterle kazak da da kullanıp yapabilirsiniz.

Battaniyede de güzel duracağını düşünüyorum. Yelek olarak benim aklımda bir model var. Onu bu örnekle yapmayı düşünmedim değil. Anlatıma devam edecek olursak ; Tekrar 3 ilmek ördükten sonra hemen alttaki bonbon şekerinin ortasında kalan ilmek olduğu için 4 sıra sökerek beyaz ilmeğe geleceksiniz. Arkaya batıp, düz örmeye devam edeceksiniz.

Örgüde ön yüzünde ki sırayı da bu şekilde yaparak bitireceksiniz. Bu sayede şekerlerin oluştuğunu görebilirsiniz. Örgüde arka yüzünde yine beyazla bütün ilmekleri ters örüp, örgünün başlangıç kısmına geleceksiniz. Turuncu ipleri geçip 4 sıra turuncu iplikle düz öreceksiniz. Sonra da önceki işlemi tekrar yapmak için beyaz iplikle devam ederek, sökme işlemini yaptıktan sonra şekerlerin oluştuğunu tamamen görmüş olacaksınız.

Bonbon şekeri örgüsü nasıl yapılır

Yazılı anlatımdan ziyade altta Türkçe öğretici videoyu da izlemenizi kesinlikle öneririm. Ben çok yararlandım. Sizde faydalanın.

 

Daha önce paylaştığımız SEVİMLİ BEBEKLER İÇİN RENKLİ KARECİK BATTANİYE başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir