ÇOK ŞİRİN TIĞ İŞİ BAYAN ŞAPKASI

 

 

1

 

Örgü bayan şapkalarını sizde benim gibi seviyorsanız, bu modeli çok beğeneceksiniz. Adeta aşık olduğum bir örnek ve mutlaka öğrenip yapmanızı isterim. Anlatımını tarif ettiğim şekilde yaptığınızda kısa sürede sizde örgü bayan şapkası sahibi olabilirsiniz.

Görünümü çan şeklinde olduğu için kırmızı çan örgü şapka olarak da isim verebiliriz. Ama ben tığ işi örgü şapka demeyi tercih ettim. Beğendiğim kolay bir örgü ve kolay bulacağınız malzemelerle sizde hemen yapmaya başlayabileceksiniz.

Örgüden bayan şapkaları yapımına adeta hayranım. Rengi dahi değişik olsa aynı örgüyü tekrar yapasım bile bazen oluyor. Bu şapka örneği sanıyorum 1920’li yıllarda popülermiş. Çan şeklini andırdığı için hatta erkekler için olan şapkasını az çok hatırlamışsınızdır.

Tığ işi örgü şapka yapılışı

Malzemeler olarak tığ işi şapka için ; 125 gr. hacimli iplik, 6.00 mm. tığ kanca, alttaki modelde tercih edilen ipin markası ise Lincraft Veronica diye geçiyor. Bulabilirseniz iyi olur. Yine 1 tane makas ile Goblen yada yün şiş lazım olacak.

Yapımına başlayacağınız örgü şapka 13 yaş ve üzeri yetişkinler içindir. Kırmızı örgü şapkanın yapılışı ise şöyle ; İlk olarak yuvarlak 1 için 6.00 mm. olan tığ ile hantal iplik alarak, ilkten bir yaprak oluşturmanız gerekiyor. Düğüm sonrası 3 adet zincir yapacaksınız.

Daha sonra 7 yarım çift kroşe zincir yapılacak. 8 zincir kroşe yarım yapıldıktan sonra da 3. üst kısmı için 2. tur zincir 2 adet yapılacak. Sonrasında ise tığ çift yapılıp, aynı dikiş içine olacak unutmayın.

Çevreleri için dikiş içine 2 yarım tığ. 16 zincir ve 2. üst içine yapılacak. Yapılışı bu şekilde gidiyor. Bu çalışmayı yabancı bir kaynaktan aldığım için anlatımda sıkıntı yaşadım.

 

 

cok-sirin-orgu-bayan-sapkasi

cok-sirin-orgu-bayan-sapkasi

Bu tür örgü bayan şapka yapımıyla ilgili çalışmaları her zaman sevmişimdir. Yapımı hem kolay oluyor. Hem de görünüm örgüden desen desen olduğu için çokça tercih ediliyor.

zarif-orgu-bayan-sapka-modeli

zarif-orgu-bayan-sapka-modeli

Anlatımını Derya Baykal’ın programından bir video ile devam edebilirsiniz. Ben öyle yaptım. Yabancı kaynaktaki bilgiler yetersiz ve yabancı dilim olmadığı için sizlere ve kendim için videoyu buldum. İzledikten sonra daha hızlı bir şekilde çalışmayı yapabileceksiniz.

Tığ işi örgü şapka yapımı anlatım

 

 

Daha önce paylaştığımız PAPATYA MOTİFLİ LİF ÖRNEĞİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

1 Yanıt

  1. jet dedi ki:

    Tığ işleri çok kolayda değildir bu tip sitelerden gösterilen tarif edilen şekilde pratik bir şekilde öğrenip uygulayabilirsiniz. Emegi gecenlere Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir