DANTEL İŞLEMELİ BEBEK ELBİSESİ YAPIMI

 

 

0

 

Dantel örnekli bebek elbisesi yapımını çok seveceksiniz. Tarif edeceğim şekilde başlayarak bu güzel örgü dantel bebek kıyafet çalışmasını sizde yapabileceksiniz. Tığ işi yapılan bu güzel dantel bebek elbisesi çalışmasıyla ilgili birkaç kare de paylaştım. İşinize yarayacaktır.

Dantel işlemeli bebek elbisesi yapılışı ise şöyle ; İlk olarak tığ ile 150 ilmek başlıyorsunuz. 8 sıra olacak. Sonrasında bir ters ve bir düz lastik trabzan yapılmalıdır. Ardından lastiğin 30 ilmeği ise boşta kalacak. Bu sayede bütün tek parça olarak devam edeceksiniz. Bu işlemi yaparken 2 trabzan ikili ve 1 trabzan ise tekli olacak şekilde arttırma yapılacak. Lastikten düz örgüye ise 12. sırada ilmekler 4’e bölünerek kesilmeye başlanmalıdır. Kesme aşaması 2 sıra yapılacak.

Bu kesme işlemini yaparken diğer kesme işlemi ile de devam edin. 16. sırada ise her dilim aynı şekilde 2’ye bölünecek. Diğer kesmeler için ilaveten 2 sıra kesme uygulanmalıdır. Kol için 40 zincir başlayarak daha sonrasında 2 katına çıkmanız gerekiyor ve düz örgü devam edebilirsiniz.

 

 

dantel-islemeli-bebek-elbisesi-yapimi

dantel-islemeli-bebek-elbisesi-yapimi

8 sıra sonrasında ise trabzanlar lastik örgüye dönüştürülecek. Arkasından 9 sıra lastik örgüden hemen sonra kollar ve beden ile birlikte örülmeye başlanmalıdır. Bu işlemde her sırada kol ile bedenin birleştiği bölümden azaltma yapılmalıdır. Kesim şeklini resimli örnekte görebilirsiniz.

Akabinde 9 sırada kesme işlemi ise tamamlanıyor. Bebek elbisesinin yaka tarafı yani çevresi ise 3 zincir çekilip, her boşluk için 2 kere batırma şeklinde oya yapılmalıdır. Yaka ile etek çevresine ise kendinden lastikli biye fırfırı tamamlanmalıdır. Etek uç kısımlarından ayırdığınız lastik parçasını ise biraz bedene dönecek şekilde çiçek motifi ile sabitleyebilirsiniz. Çalışma tamamlanmıştır. Bu çalışma alıntı olup, paylaşan arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.

dantel-ornekli-bebek-elbise-modeli

Dantelli bebek elbisesi yapımı

 

 

Daha önce paylaştığımız BOŞ DETERJAN KUTUSUNDAN KÜREK YAPILIŞI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir