DENİZ KABUĞU ÖRGÜSÜ TIĞ İŞİ

 

 

0

 

Değişik bir örgü modeliyle birlikteyiz. Örgüyü öğrenerek bebek battaniyesi, şapka, atkı veya kırlent gibi çalışmalarınızda kullanabileceksiniz. Deniz kabuğu örgüsü olarak bilinen bu güzel tığ işi çalışmayı anlattığım şekilde yaparak sizde öğrenebilirsiniz.

Model oldukça güzel ve evinizde kalan ipleri değerlendirmede birebir diyebilirim. Renk renk değişik örgüler yapabilirsiniz. Halihazırdaki örgülerinizde kullanmayı düşünebilirsiniz.

Farklı bir örgü ve zarif görünümü ile her türlü örgüde çok şık duracağını düşündüğüm örneklere de sahip. Yapılışını ve malzemelerini sıralayacak olursak ;

Tığ işi deniz kabuğu örgüsü

Model için Alize diva iple örülmüş diyebiliriz. Örgüye yeni başlayanların da rahatlıkla örebileceği bir türdür. Yapımı ise şöyle başlıyor ; İlk olarak 10+2 zincir çekip başlıyorsunuz.

Öncelikle 1.tur şöyle ilk olarak 3 zincir üstüne sık iğne batacaksınız. Sonra 3 zincir çekip yine 3. zincir üstüne trabzan batacaksınız. 2 zincir çekip yine altta paylaştığım resimlere de bakarak mavi okla gösterilen kısımdan sizde batacaksınız.

Sonrasında ise tığa ilmek alacaksınız ve yine aynı yere ilmeği uzatıp, fıstık yapacaksınız. Aynı kısıma tekrarında trabzan yapacaksınız. Sonra ise 3 zincir ve 3. zincir üstünden batarak 4 tane sık iğne yapacaksınız.

tig-isi-deniz-kabugu-orgusu

tig-isi-deniz-kabugu-orgusu

Sıra sonuna kadar böyle işlemi devam ettirmeniz gerekiyor. Anlatımlara bakmayı ihmal etmeyin. 2. tur ise 1 zincir çekip döneceksiniz. İlk yuva içerisine ise 9 trabzan yapmanız gerekiyor. Sonra ise bir önceki turda yapılan 4 sık iğne üzerine ortasına sık iğne batacaksınız.

 

 

tig-isi-deniz-kabugu-orgusu

Tekrar öteki yuvaya atlayarak 9 trabzan yapacaksınız. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam edeceksiniz. 3. tur ise renk değiştirerek 1. turda yapılan işlemleri tekrar etmeniz gerekiyor. Hemen sonrasında 4.tura geldiğinizde aynı renkteki ipi kullanarak devam edeceksiniz.

tig-isi-deniz-kabugu-orgusu2

2.tur da yapılan işlemler tekrar edilecek. Model bu şekilde yapılıyor ve 2 turdan oluşuyor. İstediğiniz şekilde uzatabilir ve istediğiniz uzunluğa kadar turu tekrar ettirebilirsiniz. Arada yapılan sık iğneleri önceki turda yapılan 9 trabzan ortasına yaparken önden batarak yapacaksınız.

Model çok güzel ve bu şekilde atkı, yelek, kırlent veya şal dahi yapabilirsiniz. Ben bu örneği çok sevdim ve farklı çalışmalarda kullanmayı da düşünüyorum. Güle güle kullanın hanımlar.

 

 

Daha önce paylaştığımız 4-6 YAŞ ÇOCUKLAR İÇİN ÖRGÜ BOLERO başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir