DONDURULMUŞ GIDALARIN FAYDALARI

 

 

0

 

Dondurma işlemi gören gıdalarda koku, tat ve besin değerinde kayıp yaşanmayacağı gibi herhangi bir değişme de olmadığından en iyi gıda saklama yöntemlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Gıda saklama alanında en iyi yöntemlerden birisi olan dondurma işlemi sayesinde uzun süreli gıda saklama ve sonrasında pratik bir şekilde kullanıldığı için de en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Dondurma işlemi gören gıdalar gerek saklama, gerekse sağlık açısından da önerilmektedir. Bunun dışındaki saklama yöntemlerinde gıda üzerinde oluşacak mikroorganizmaların üremesi çoğalıp, kimyasal ve fiziksel olarak değişime de uğramaktadır. Bu durum da sağlığı önemli ölçüde tehdit etmektedir.

Dondurulmuş gıdaların faydaları :

  • doğal bir şekilde korundukları için ekstra katkı maddesi içermezler.
  • doğru koşullar sağlandığında oldukça uzun süreler saklanabilmektedir.
  • yıkanmış, ayıklanmış ve pişirmeye hazır bir şekilde olduğu için pratik olarak kullanım imkanı da sağlamaktadır.

Dondurulmuş gıdalar eskiden çokça tercih edilmezken, artık günümüzde en çok kullanılan saklama yöntemlerinden olmuştur. Dondurulmuş olarak satılan gıdalar olarak sebzeler ; biber, fasulye, soğan, domates, kabak, patates, brokoli, karnahabar, ıspanak, bamya, pırasa, bezelye şeklinde sıralayabiliriz.

 

 

Meyveler olarak ; ayva, vişne, üzüm, çilek, kayısı, dağ çileği, erik, elma, incir şeklinde sıralamak doğru olacaktır. Aynı zamanda unlu mamuller ve su ürünleri de yine dondurularak saklanılan gıda çeşitleri arasındadır.

Dondurulmuş ürün grubunda ise en çok meyve ve sebzeler önde gelmektedir. Çünkü en çabuk ve hızlı bozulan ürünler oldukları içinde dondurulma yöntemi ile saklanmaktadır.

dondurulmus-gidalarin-faydalari

 

Daha önce paylaştığımız HOBİ ÇUBUKLARINDAN DUVARA SÜS YAPMAK başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir