EŞSİZ GÜZELLİKTE BONCUKLU HAVLU KENARI

 

 

0

 

Zarif ve bir o kadar şık olan boncuklu havlu kenarını verdiğim tarifle sizde yapabileceksiniz. Anlatımlı paylaştığım havlu işinde zorlanmayacağınızı umuyorum. Bazen hanımlar zor bir örgüyü yapabildikleri halde bir havlu kenarı veya iğne oyasında zorlanabilmektedir.

Her saklanan çeyiz sandığında üst sıraları alacak bir model olduğunu resimlere bakarak sizde anlayabilirsiniz. Boncuklu havlu kenarı yapımı ise şöyle başlıyor ; İlk olarak havlu kenarı örneği için 50 numara iple yapacaksınız. 50 zincir çekip, hemen 7 tane kutucuk yaptıktan sonra da 4 tane de direk yapmakla başlıyorsunuz.

Boncuklu havlu kenarı

4 direk yaptıktan sonra ise 2 tane de kutucuk yapılarak çalışmaya devam edeceksiniz. Sonrasında ise zincir çekip, döneceksiniz. Ardından da hemen artırmaya başlayacaksınız. Bunun nedeni zikzaklı olması içindir.

Model zikzaklı olacak ve hoş gözükecek. 3 sıra boş kutucuk yaparak, 4. sırada ise modeli kuruyorsunuz. Zarif boncuklu havlu kenarı modeli için 7. kutucuğa ise 4 tane daha direk yaparak devam edeceksiniz.

Git gel zikzaklı bir şekilde devam ederek, 7. sıraya devam edeceksiniz. Sonrasında da eksiltmeye başlıyorsunuz. Aynı modeli eksilterek işlemeye devam edeceksiniz. Havlunun üst kısmı için güzel bir motif düşünebilirsiniz.

cok-guzel-boncuklu-havlu-kenari

cok-guzel-boncuklu-havlu-kenari

Motif için yapraklı süsleme yapabilirsiniz. Bunun için 10 zincirle küçük bir halka yaparak başlayacaksınız. Daha sonra içini direk yapıp, dolduracaksınız. Artırarak 7. sıra devam edilecek.

 

 

Büyüklüğünü artık zevkinize göre siz belirleyebilirsiniz. Daha küçük veya kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Hemen kenarına ise 3 tane yaprak yapıp, 40 zincirle de 12 kutucuk yaptıktan sonra 5 zincir çekerek, üstüne almadan kutuların içine batacaksınız. Her 2 taraftan da eksilterek bitimine kadar devam edeceksiniz.

zarif-boncuklu-havlu-kenari

zarif-boncuklu-havlu-kenari

Havluyu diktikten sonra da pullarla ve boncuklarla tekrarında süsleyebilirsiniz. Havlu kenarında boncukları istediğiniz gibi kullanabilir ve havluyu süsleyebilirsiniz. Bunu size bırakıyorum. Kimisi kullanmaz. Kimisi de bolca kullanır. Bu şekilde havlu kenarı boncuk işleme çalışmasını da tamamlamış olacaksınız. Bu tür işleri seviyorsanız, artık ilerleyen günlerde daha çok paylaşım yapacağımın haberini vermek isterim. İyi akşamlar hanımlar.

 

Daha önce paylaştığımız SICAK TUTACAK RENKLİ BAYAN ATKISI YAPACAĞIZ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir