FISTIK ÇİÇEĞİ MOTİFLİ BEBEK HIRKASI

 

 

0

 

Gezinirken rastladığım güzel bir model fıstık çiçeği motifli bebek hırka modelini sizlerle de buluşturmak istedim. Anlatımını da paylaşacağım örgü bebek hırkasını kolayca yapmayı öğreneceksiniz.

El işi örgü hırka takımında patik de eklenebilir. Yapımına gelince ; ilk olarak 92 ilmekle yakadan başlayacaksınız. Daha sonra 4 sıra haroşa örüp devam edeceksiniz. 5 sıra düz ördükten hemen sonar ise 4. sırada ön taraftan ters, arkadan ise düz örmeniz gerekiyor.

Bu işlemin sonunda ise 3 ilmek örüp, 1 ilmek artır ve 3 ilmek ör yapıp 1 ilmek artır yapacaksınız. Bu şekilde devam edeceksiniz. Böyle devam ettikten sonra sırayı tamamlamış oluyorsunuz.

Sonrasında ise 6 sıra düz devam edip, 4 sıra da ön yüzden yine ters ve arka yüzden ise düz şekilde öreceksiniz. Yaka ile kollarını ayırma işlemi yaparken de 20’şer ilmek önler olacak. 10 ilmek kollar olacak. 32 ilmek ise arkası için olacak.

Gül motifli bebek hırkası yapılışı

Bebek hırkasının yapımında devam noktalarına geldiğinizde kol kısımlarını ayırmak için ilk önce 20 ilmek örüp, 1 ilmek artır ve 2 ilmek haroşa örüp, 1 ilmek dolayacak ve 10 ilmek örüp 1 ilmek dola yaptıktan sonra 2 ilmek öreceksiniz. 1 ilmek dola ve arkasını haroşa örmeye devam etmelisiniz.

 

 

fistik-cicekli-bebek-hirkasi

fistik-cicekli-bebek-hirkasi

Diğer kolu ve önünü ise aynı bu şekilde tamamlayacaksınız. Kol kenarı artırmaları için kol ilmek sayısı 60’a ulaşana kadar öreceksiniz. Fıstık motifli bebek hırkasının kol ilmekleri için ip geçirdikten sonra gövdesini istediğiniz uzunluk neyse o boyda uzatıp kesebilirsiniz.

Hırkanın kenarından ilik açmayı unutmayın. Sonrasında da kol yerlerini şişe takıp, istediğiniz boya getirdikten sonra bilek kısmına gelmeden ilmekleri biraz keserek, bilek yerini daraltabilirsiniz.

Kesme işlemini de yaptıktan sonra bebek hırkanın ceplerini hırkayı ortalayacak şekilde 35 ilmek dizip, yine belli boya geldikten sonra kesip dikeceksiniz. Tığla çiçekleri yapıp, yerlerine dikeceksiniz. Bu çalışmayla ilgili aldığım bilgiye göre yıkama işlemini elde yıkama veya 30 ile 40 derece tercih etmeniz gerekiyormuş. Çamaşır suyu veya ağır asitik deterjanlar yapacağınız bu örgü hırkaya zarar verebilir. Yaptırmak ve sipariş vermek isterseniz de orguelisi.com adresini ziyaret edip, tarifi paylaşan hanımla iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Daha önce paylaştığımız ŞIMARIK ŞAL ÖRNEĞİ VE LİLA RENK ÇANTA TARİFİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir