FISTIK MOTİFLİ BEBEK ÖRGÜSÜ TULUM MODELİ

 

 

0

 

Örgü bebek tulum yapılışı

Güzel bir bebek örgüsüyle yine birlikteyiz hanımlar. Yılın son gününde böyle güzel ve sevimli bir bebek tulum örgüsünün yapılışını sizlere paylaşmak istedim. Neme lazım olur, belki yeni yılda bebeği olanlara lazım olur.

Anlatımlı bebek tulumu yapılışında bere, çorap anlatımı da yer alıyor. Adımları takip ederek sizde temsili örnekteki gibi harika bir bebek tulumu şeklinde elbise örmeye başlayabilir ve hemen tamamlayabilirsiniz.

Yapılan çalışmanın yaş aralığı ise 0-1 yaş arası olup, malzeme olarak Anchor bebe el örgü ipliği gerekiyor. Renk olarak da dilediğiniz renk koduna sahip iplikleri tercih edebilirsiniz. Bu çalışmanın aynısını yapmak isterseniz de 6057 çimen yeşili olacak alacağınız ipin rengi. Yine 150 gr. yeterli olacaktır. 3,5 numara şiş malzemesi de varsa örgüye hazırsınız demektir.

fistikli-orgu-bebek-tulum-modeli

İlk olarak bebek tulumunun güzel ve şirin gözüktüğünü belirtmek isterim. Nasıl yapılacağına gelince 83 ilmekle başlayacaksınız. 2 cm. boyunca düz örüp, yüz tarafından 2 ilmek birlikte alacaksınız. Daha sonra 1 artırıp, tekrarlayarak yine şişteki ilmekleri de öreceksiniz.

2 cm. düz örüp, 1 sıra ise haroşa öreceksiniz. Yani sıçandişi kenar örgüsü oluşacak. Altta şema da paylaştık. Şemayı da takip ederek, 1. sırayı öreceksiniz. 10 örnek yerleşmiş olacak. Daha sonra arkadan artırmaları ise açık alarak ters öreceksiniz.

1 sıra düz örüp, örneğin oluştuğunu görebilirsiniz. 9 cm. örüp, 6 örnek oluştuktan sonra tepe için ise 7. örnekteki gibi aralara 5 düz örgüyü yine 3 ilmek birlikte alıp 3 ilmeğe indirerek devam edin.

Fıstık motifli bebek örgüsü

Şişte 63 ilmek kalacak. Şemayla birlikte hareket etmeyi unutmayın. 1 örnek oluşturup, toplamda 8 örnek olması gerekiyor. İlmekler azaltmak için 1 artırın, 3 ilmek birlikte alarak devam edin ve 1 artırın, 3 ilmek birlikte alın şeklinde sırayı tamamlamalısınız.

Şişte 43 ilmek kalacak. Daha sonra 1 sıra düz örmelisiniz. Artırmalar olmadan 3 ilmek birlikte alıp, toplamda 15 ilmeğe indirin. Hepsi birlikte alınıp toplayın. Tepeyi bu şekilde kapatın. Yanı dikip birleştireceksiniz. Kenarı içe kıvrılacak yorgan iğnesiyle gevşekçe dikilecek.

Tulum bölümünde arka için 53 ilmekle başlayacaksınız.  Şifreyi yerleştirip, 6 örnek yerleşecek. Yanlardan ise 2 sırada 1 artırılarak 67 ilmeğe ulaşmanız gerekiyor. 8 örneğe çıkmış olmalı. 27 cm. olacak şekilde şemayı da takip ederek örmeye devam edin.

 

 

19 örnek oluştuğunda 1 cm. lastik 2 cm. ise düz öreceksiniz. Sağ ile sol koltukları ise 4-3-2-1-1 şeklinde kesin. 45 ilmek kalacak. Sonra koltuktan 9 cm. olana kadar da düz örmeniz gerekiyor. 3’e bölün ve ortadaki 15 ilmek kesilecek. Yaka oyuntusu için 1’er ilmek keserek 11 ilmeğe inin. Bu kezde 2 taraftan 1’er kesip, 5 ilmeğe indirin.

Diğer askı bölümünü de yine aynı yöntemle yapacaksınız.

Ön kısım için çizimlere bakarak bölümlere 11 ilmekle başlayacaksınız. Şemadaki gibi yerleştirip yanlardan da 2 taraftan yani 2 sırada 1 artırıp 21 ilmeğe ulaşacaksınız. Bölüme bakıp 17 ilmekle başlayarak, yanlardan 1’er artırıp, 25 ilmeğe ulaşın.

Bölümleri sırayla yerleştirip, örgüyü yine 27 cm. olacak şekilde şemayla birlikte örün. 1 cm. lastik olacak ve 2 cm. ise düz örülecek. Sol ve sağ koltuklar yine az önce bahsettiğimiz gibi 4-3-2-1-1 şeklinde kesilecek. 45 ilmek kalmış olacak.

Ortadan ise 9 ilmek kesin. Sağ ile sol oyuntusu için ise 3-2-1-1-1 keserek 11 ilmeğe inmelisiniz. 2 tarafından da 1’er kesip, 5 ilmeğe inin. Daha sonra kesin. Öteki askıyı da yine aynı şekilde örmeniz gerekiyor. Paça açıklarına da ilmek takarak, 3 cm. lastik öreceksiniz. Alt ile yanları birleştirip, yaka açıklıklarına da ilmek takacaksınız. Misinalı şişle 2 cm. olacak şekilde öreceksiniz.

Arka askılara ilik açarak, örgü düğme yapılacak. Ön askılara daha sonra dikilecek. Çorap bölümü ise yine örgüye 41 ilmekle başlayacaksınız. Berede ki gibi sıçan dişi kenarı oluşturmanız gerekiyor. Şemayı takip edebilirsiniz. 7 kez örnek örecek ve topuk için ise baştan 10 ilmek öreceksiniz.

Tersli ve yüzlü, 3 ilmek artıracaksınız. Artırmalar ise kapalı alınacak. 3,5 cm. olduğunda da kapatacaksınız. Şekile bakarak 8 ilmek alıp, öteki tarafı da yine aynı yöntemle örmeye devam edin. Şişte 37 ilmek olacak. Ayak kısmının altı ise düz örgü olacak şeklide, ön yüz için örneği devam ettireceksiniz. 4 kez örnek öreceksiniz.

Aralarda ise 2 ilmek örüp, yanlardan da keserek burun bölümünü oluşturacaksınız. Şişte ise 12 ilmek kalınca keseceksiniz. Yan tarafı dikerek birleştirip, çorap boğaz bölümü içe kıvırıp, gevşekçe de dikeceksiniz. Oldu bitti. Çok güzel bir örgü tulum sahibi oldunuz. Tebrik ederim hanımlar. Güle güle kullansın bebeleriniz. İyi yıllar.

 

Daha önce paylaştığımız BAŞAK ÖRGÜ ÖRNEĞİYLE BLUZ MODELİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir