GÖSTERİŞLİ TUNUS İŞİ BEBEK YELEĞİ

 

 

0

 

Tunus işinden ne örgüler yapılıyor ne örgüler… illaki görmüşsünüzdür. Benim en çok sevdiğim örgü türlerinden olup, Tunus işi yelek modeliyle karşınızdayım. Anlatımını bizzat üstlendiğim örgü yelek yapılışını sizde öğrenip hemen yapmaya başlayabileceksiniz.

İlk olarak bu güzel yeleğin yeni doğan bebekler için olduğunu söylemeliyim. Tunus işi çalışmalar yaptıysanız ve biraz bilginiz varsa kısa sürede ilmeklerini başlatıp, örgü yeleği tamamlayabileceksiniz.

Tunus işi bebek yeleği

Tunus işi bebek yeleğinden sonraki anlatacağım çalışma ise Tunus işi battaniye olacak. Battaniye bebekler için tabi ki… Bu güzel modeli çevirip, siz hırka yada kendinize yelek olarak da yapmayı düşünebilirsiniz. Bunun için istediğiniz uzunluğa getirip, büyük kalıp hazırlamanız yeterli olacaktır.

Öncelikle yapılışı şu şekilde başlıyor ; ilk olarak ön kısımlarını yapmak için 30 tane zincir çekerek başlıyorsunuz. Sonrasında ise çektiğiniz zincirleri sıkıştırmadan, aralarda boşluk bırakacak şekilde yapmayı unutmamalısınız.

Bunun nedeni ise o boşluklardan yeri geldiğinde tekrar şişi geçirip ip alacaksınız. Bu ayrıntıyı da hatırlattıktan sonra, toplama işlemine geçiyorsunuz. Burada ilk boşluktan resimde gördüğünüz gibi şişi geçirip, şişe ip dolayarak geri çekiyorsunuz.

zarif-orgu-tunus-isi-bebek-yelegi

zarif-orgu-tunus-isi-bebek-yelegi

Tüm bu boşlukları böyle yapıp dolduracaksınız. Daha sonra şişi gördüğünüz gibi resimlerde ki ilmekler gibi olmuş olacak. Zincirde kalan son boşluğu da battıktan sonra ise şişte 30 adet ilmek oluşacak. Sonrasında bu ilmekleri sırayla tek tek çekip, son resimdeki görüntüyü elde edeceksiniz.

 

 

Şişte tek ilmek kalana kadar sırasıyla tekrar ilmek toplama işlemi yapacaksınız. Bu aşamada 6 sıra uygulanıp, istediğiniz lastik kısmı oluşmuş olacak. Sonraki aşama ise 1 ilmeği düz örüp, model kurmaya başlayacaksınız.

Bu işlem için şişteki ilmekleri oluşturup, çekerken 1. ilmekte normal çekeceksiniz. Diğer ilmeği ise çekmeden hemen önce 3 adet zincir çekeceksiniz. Sonrasında ise ilmekle birlikte bu zincirleri çekeceksiniz.

1 ilmeği düz ve bir ilmeği zincir çekerek örüp, kabartmalar oluşmaya başlayacak. Yelek için 5 sıra sarı renk, 5 sıra da beyaz renk olacak şekilde 2 renk ip kullanıldı. Siz farklı renkler de tercih edebilirsiniz.afgan-mili-yelek-yapilisi

Birinci sırada kabartmalar olacak. Hemen bir üst sıraya geçince de kabartmanın olmadığı ilmekler hemen üstü seçilip, aynı işlemi uygulayarak modeldeki 2 sıra kabartmaya ulaşmış olacaksınız.

Bunu bebeğin boyuna göre ayarlayıp, koltuk altına gelecek biçimde öreceksiniz. Koltuk kısmı aşamasında ise son 5 ilmeğe şişi geçirmeyeceksiniz. Orada hemen boşluk oluşacak ve aynı şekilde öteki parçayı da arka kısmını yapacaksınız. Sonra yaka oyuntusu ile koltuk kısmına gelince de 1 ilmeği değil, aynı anda 2 ilmeği şişe geçirip öreceksiniz.

Bu şekilde yaka V şeklini alacak. Bebeğin omuz genişliği ayarlanıp, yeleği tamamlayabilirsiniz. Yelek arka kısımları bittiğinde ise boyun oyuntusu bırakılacak, bunun için bitirmeden hemen birkaç sıra önceden 12 ilmek kadar oyuntu yapacaksınız. Bu güzel tarifi beğendiyseniz ne mutlu bize…

Daha önce paylaştığımız SEVİMLİ PONPONLU ŞİRİN BEBEK UYKU TULUMU başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir