Hamilelikte Nasıl Spor Yapılmalı?

 

 

1

 

Hamilelikte Nasıl Spor Yapılmalı?

Kadınların en zorlu süreçlerinden biri olan hamilelik dönemi normal dönemlere göre daha çok dikkat edilmesi gereken zamanlardır. Hamile bayanlar hamilelik ayına göre yaptığı hareketlere, yediği yemeklere, kullandığı ilaçlara dikkat etmelidir.

Hamile bayanların günlük hayatta yaptıklarını bu dönemde yapmamaları çoğu uzman tarafından önemle belirtiliyor. Uzmanlar hamile bayanların daha kolay doğum yapabilmek ve kilo açısından daha sağlıklı bir dönem geçirmeleri için spor yapmaları gerektiğini vurguluyor. Fakat hamilelik dönemi hassas bir dönem olduğu için sadece belli spor dallarını yapabilirler.

resim

 

 

Öncelikle eğer sağlık açısından riskli bir hamilelik dönemi geçirmiyor iseniz kendinize bir spor takvimi oluşturun. Hamileliğin ilk ayları, orta aylar ve son aylar olmak üzere bu dönemi üçe ayırın. Hamileliğin ilk aylarında günlük tempolu 1 saat yürüyüşü düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Tabi burada zaman dilimi tamamen sizin zorlamanıza bağlıdır. Eğer bir saatlik dilim sizi çok fazla yoruyorsa kendinize uygun zaman dilimini belirleyebilirsiniz. Daha sonra orta aylarda günlük yürüyüşünüz yarıya indirin. Son aylarda ise bu zaman dilimi 15-20 dakikalık bir hafif tempolu bir şekilde devam ettirin.

Bir diğer yapmanız gereken ve doğumda kolaylık sağlayacak olan sporda yüzmedir. Yüzme özellikle karın kaslarını çalıştırdığı için doğumda zorlanmanızı azaltacaktır. Haftada bir temiz bir havuzda düzenli olarak yüzün. Ayrıca yoga gibi esnemeye yardımcı spor türlerini de kendinizi çok fazla zorlamadan düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

 

Daha önce paylaştığımız Bahçeye Ahşaptan Kulübe Yapmak başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

1 Yanıt

  1. Candan dedi ki:

    7 aylık hamileyim gayet yararlı olduğunu düşünüyorum. teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir