HARİKA GÖRÜNTÜSÜYLE FİRKETE ŞAL MODELİ

 

 

0

 

Modeli çok seveceksiniz. Her türlü kıyafet üzerine mis duracak örneğin yapılışını verdikten sonra mutlaka bir boşluğunuzda yapmayı deneyin. Yapın ve gününüz güzel geçsin, güzel bir firkete şalınız olsun.

Firkete şal modelleri her zaman tercih edilir. Gerek görüntüsü ve gerekse de kullanım açısından kolaylık sağlayan özelliklere sahiptir.

Firkete şal nasıl yapılır

Anlatımını aktaracağım çalışmaya şöyle başlıyoruz ; Öncelikle firkete aparatına 1. sıra için sağdan ip dolayıp, hemen ortada 1 tane zincir çekerek başlayacaksınız. Sonra da soldan ip dolayıp, yine tekrar ortaya gelerek, zincire 1 sık iğne yapacaksınız.

Sonra ise 2 taraflı 1 firkete ilmeği yaparak oluşturacaksınız. 2. sıra işleminde ise sağdan firketeye hemen ip dolayıp, iplik yine ortaya getirilecek. Alt sırada sık iğnenin hemen yanına 1 sık iğne yapıp, iplik firketeye hemen sol tarafından dolanarak ortaya getirilecek.

Ortada yaptığınız sık iğnenin hemen yanına sık iğne yapacaksınız. Bu şekilde 160 cm. uzunluğunda örüp, bitireceksiniz. Bu işlemi toplamda 6 adet şeritler şeklinde yapacaksınız.

 

 

harika-firkete-sal-modeli

harika-firkete-sal-modeli

Yaptığınız şeritlerin herhangi bir taraflarında oluşan ilmekler üzerinden 2’şer ilmek daha alıp, sık iğne yapacaksınız. 10 zincir çekip, hemen yanında 2 ilmekle beraber alarak 1 sık iğne yapacaksınız. Bu şekilde 7 kere aynı işlemi yapıp, 14 ilmek 1 defada toplanıp, 1 sık iğne yapılarak devam edilecek.

Yine yanında 2 ilmek beraber alınır ve 1 sık iğne yapılır. Sonrasında ise şerit bitinceye kadar bu şekilde örgüye devam edeceksiniz. Şeridin diğer kısımlarında işlemler yine aynı ve 1 defada toplanmış olan 14 ilmek 1 kerede alınacak. 1. şeridin hemen her 2 tarafı örülmüş olacak.

Firkete şal örneği

Diğer şeritlerde ise aynı şekilde örüp, sonra şerit araları için 2 sıra file örgü yapacaksınız ve birbirine ekleyeceksiniz. Örgü şal modelinin kenar oyası için ise ; Öncelikle şalın kenarlarında kalmış olan ilmekler 3 firkete ilmeğiyle birlikte alınıp, içlerine 4 trabzanlı pıtırcık oyası yapılacak.

3 zincir çekip, 3 firkete ilmeği biçiminde öreceksiniz ve oya yapacaksınız. Modeli yaparken takıldığınız bir yer olursa bana danışabilirsiniz. Umarım paylaşımımı beğenmişsinizdir. Firkete şalı çok sevdim, sizde seveceksiniz. Güle güle kullanmanız dileğiyle…

 

 

Daha önce paylaştığımız ZEVKLİ HANIMLARIN ÇOCUKLARINA TIĞ İŞİ HIRKA başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir