HIZLICA YAPABİLECEĞİNİZ ÖRGÜ ÇOCUK YELEK TAKIMI

 

 

0

 

Kolay ve seri şekilde örüp tamamlayacağınız örgü çocuk yeleğini görenler çok beğenecek. Altta temsili olarak bir resim paylaştım. Ancak farklı renkli ipler kullanarak siz daha değişik modeller ortaya çıkarabilirsiniz.

Anlatımlı örgü çocuk yelek takımı yapımında ilk olarak 96 ilmekle başlayacaksınız. Arkasından 4 sıra haraşo örüp, 8 ilmek haraşo ördükten sonra da düğme ile ilik kenarlarına 8 ilmek ve sonra ise haroşadan hemen sonra 7 ilmek düz öreceksiniz.

1 ilmek ters ör ve 1 ilmek düz, 1 ilmek artır şeklinde gideceksiniz. 1 ilmek düz ve 1 ilmek artır, 1 ters yani yaprakların dizilişi için yapıp, 7 ilmek düz öreceksiniz. Hemen yukarıda yaprağın yapılışını tekrarlayacaksınız.

Arkasından ters örüp, düz yüzü geldiğinde ise 8 ilmek haroşayı yine örüp 7 ilmek düz öreceksiniz. Yaprak yapılışını tekrarlayacaksınız. Tersler her zaman ters, önden ters arkadan ise düz yaprağın içinden yine 5’i bir taraftan ve 5’i ise diğer taraftan olacak şekilde 10 ilmek artırıyorsunuz.

Bebek çocuk yelek takım yapımı

İçinde 10 ilmek artırma tamamladıktan sonra da yaprakları kapatmak için tekrar artırmanız gerekiyor. 7 ilmek sonrasında artırıp yine ters olan yeri örüp, yaprağın içindeki 2 ilmeği bir alacaksınız. Her 2 taraftan da her sırada 7 ilmek olarak görülen yerlerde her sırada ise 1’er adet artmış oluyor.

İlk sırada 6 yaprağı tamamlar tamamlamaz 3 sıra haroşa öreceksiniz. Sonrasında ise yukarıdaki aşamaları tekrar etmeniz gerekiyor. 6 olan yaprak sayısı 11’e çıkacak. Yaprakların yapımı biter bitmez de tekrar 3 sıra haroşa öreceksiniz. Pileleri yapmak için ise 8 ilmek tersten düz ve düz yüzünden de ters öreceksiniz.

1 ilmek düzden düz ve tersten ters örüp hemen yanında 1 tane arttıracaksınız. Tekrarında 8 ilmek ters öreceksiniz. 1 düz ve 1 artır yapıp, böylece bu sırayı tamamlamış olacaksınız. 2 sırada 8 ilmek ters ördüğünüz yerden yine ters ve düz örülen yerleri de artırdığınız ile birlikte 2 ilmek daha düz ve yanında 1 ilmek daha artırıp böylece her 1 pilede 6 ilmek artırana kadar, devam edeceksiniz.

6 ilmek olunca kesip, pilenin altından yine ilmek düz ve önde 1 yaprak kalacak. Tam ortadan ise 3 yaprak alıp, kol kes. Her 2 taraftan da 1’er yaprak önde ve 3’er yaprak da kollarda olacak. 3 yaprak hemen arkada kalacak şekilde toplamında 11 yaprakla tamamlamış olacaksınız.

 

 

hizli-orgu-bebek-yelek-takimi-tarifi

hizli-orgu-bebek-yelek-takimi-tarifi

Kolları keser kesmez tekrar haroşaları örüp, diğer yerler ise düz örülecek. Boyu için istediğiniz uzunlukta uzatıp, 3 sıra yine tekrarında haroşa öreceksiniz. Yukarıda yapılan pile tarifini tekrar yapıp keseceksiniz. Baştan 2 tane ilmek açmayı unutmayın.

Yakadan başlamalı yelek kol ayırma

Yeleğin ölçüsüne yani büyüklüğüne göre örnek 96 ilmekle başlanılan bir yeleğin 57’şer ilmek kolları için ayırmak gerekiyor. Arka ve önleri yaparken de kolları ayırdıktan sonra geriye kalan ilmekleri ortadan bölmeniz gerekiyor.

Önlere arkadan 4’er ilmek fazladan koyacaksınız. Ayırma işlemi tamamlanır tamamlanmaz da sonra ön kısmını örüp, sonrasında koltuk kısmına geçeceksiniz. Koltuk altından yine 3 ilmek diziyorsunuz. Bu sayede yeleğin biraz geniş olması sağlanmış oluyor. İlik açımı ise 8 ilmek haroşadan, 2 ilmek ile örülecek.

Sonrasında ise 2 ilmeği bir alıp, 2 ilmek artıracak ve 2 ilmeği tekrar beraber alacaksınız. 2 ilmeği tekrar tek tek öreceksiniz. Bu sayede tekrar 8 ilmek olmuş olacak. Patiğin yapılışı ise ; ilk olarak 36 ilmekle başlayacaksınız. 30 sıra haroşa örüp, daha sonra ise 16 ilmek kesecek ve geri kalan 20 ilmeği ise 3 sıra önden düz ve arkadan ise ters öreceksiniz.

Sonrasında ise 4 sıra önden ters ve arkadan ise düz örgü öreceksiniz. Sonra sırasıyla 3 sıra ön düz, arkadan ters olacak. 4 sıra önden ters arkadan ise düz olup, 86’şar tane oluncaya kadar devam edeceksiniz.

Bittiğinde kesip, büzecek ve üstünden altından dikeceksiniz. Tığla ise üzerinde ki çiçeği yaparak kurdeleyle birlikte monte edebilirsiniz. İstenilirse eğer aradaki önden düz ve arkadan ters örülen yerleri farklı bir renk kullanarak da yapılabilir.

14 ilmek başlayıp, istenilen boyda haroşa örüp uzatabilirsiniz. Sonra 2 haroşa da iki tane ilik açıp, iki sıra daha haroşa örerek keseceksiniz. Tığla gülleri yaptıktan sonra dikebilirsiniz. Düğmeleri ilave ettikten sonra örgü yelek takımını tamamlamış oluyorsunuz. Güle güle kullanın.

 

Daha önce paylaştığımız KİMSEDE OLMAYAN POFUDUK PATİK TARİFİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir