Dokuma Tezgahı Nasıl Yapılır

Dokuma Tezgahı Nasıl Yapılır

Pratik bir şekilde dokuma tezgahı yapabilirsiniz. Nasıl mı? resimli anlatımdan faydalanabilirsiniz. Benzer çalışmaları sitemizde yer alan kendin yap kategorisinden ulaşabilirsiniz. Bu yazımda paylaştığım çalışma dokuma tezgahı nasıl yapılır? çalışması… altta resimli anlatımını göreceksiniz. Resimli anlatımdaki adımları takip ederek, sizde evinizde kartondan dokuma tezgahı yapabilirsiniz.

Bu sayede resimli anlatımdan takıldığınız yer olursa veya yapamazsanız, anlatımlı videodan yararlanarak dokuma tezgahı yapılışını kavrayabilirsiniz. Evde kartondan dokuma tezgahı yapılışına benzeyen bir başka çalışma daha paylaşmıştım.

Yine o çalışma da bu yazının sonunda ki bağlantılarda karşınıza çıkacaktır. Evde bu tür çalışmaları yapmayı seviyorsanız veya kartonla ilgili diğer çalışmaları araştırıyorsanız? sitemizdeki kağıt karton kategorisine göz atmanızı öneririm.

Malzemeler :

– koli.
– ip.
– iğne.
– makas.
– yapışkan bant.
– renkli örgü ipleri.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir2

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir3

İlk etapta koliden istediğimiz ölçüde bir parçayı ayırıyoruz. Bu parça ise karşılıklı kenarları eşit uzunlukta olmasına dikkat etmeliyiz.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir4

Sonra karşılıklı kenarları yarım santimler eşliğinde ayırıyoruz. Bu santimler ise karşılıklı olmasına dikkat etmeliyiz.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir5

Daha sonra yarım santimlere ayırdığımız kenarları makas yardımı ile kesiyoruz. Resimlere baraka hareket ederseniz daha kolay olacaktır. Kestiğiniz yerlere kuvvet uygulayınca yırtılmasın diye resimde de gördüğünüz düz çizginin hizasında yapışkan bant ile sabitlerseniz iyi olur.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir6

Bu işlemden de sonra rastgele bir ipi karşılıklı kenarlara kesiklerin içinden geçirerek doluyoruz.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir7

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir8

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir9

 
 

Tüm kesikler bitince de istediğimiz en de dokuma yapacak kadar dolama işlemini devam ettiriyoruz.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir10

Dolama işlemini bitirdiğinizde iplerin ucunu koli parçasının arkasına bir bant yardımı ile sabitliyoruz veya düğümlüyoruz.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir11

Sonrasında uzun boylu bir dikiş iğnesine uzunca ipi geçirerek, tezgahtaki iplerin hemen altından bir üstünden geçire geçire sıranın sonuna kadar götürmelisiniz.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir12

Sıranın sonuna geldiğinizde aşağıdaki resimde ki gibi dönüş yapmalısınız. Sonra sıranın sonuna kadar tezgahtaki iplerin bir altından ve bir üstünden geçirmeye devam edin.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir13

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir14

Eğer işleme farklı bir renkteki iple devam etmek isterseniz, önceki ipi sıranın sonunda uzunca bir parça bırakmalısınız. Sonra uzun bir parça ip bırakarak diğer iple aynı şekilde devam ettirmelisiniz.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir15

Bıraktığınız uzun ip parçalarını kolinin sıra iplerin dışında bir yere yapışkan bant yardımı ile sabitliyorsunuz.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir16

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir17

Dokuma işleminiz bitince dokumaya başladığınız yerden ip dizelerini çıkarıyorsunuz. Alttaki ipleri de uygun şekilde düğümleyerek fazlalıkları kesmelisiniz.

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir18

evde-dokuma-tezgahi-nasil-yapilir19

cardboard loom – carton métier – Karton Webstuhl

 

Polardan Perde Yapımı başlıklı bir önceki kendin yap paylaşımı da güzel. evde polar perde yapımı, evde polardan perde yapımı ve keçeden perde hakkında keyifle bakacağın bilgiler yer alıyor.

TWITTER'DA PAYLASILANLAR

Nuray

28 yaşındayım ve evliyim. 1 çocuk annesiyim ve aynı zamanda da dışarıdan okuyorum. Kendin yap sitesinin de editörüyüm. Hem evde kendim yapabileceğim, hem de sizlere kolay yapabileceğiniz birçok çalışmayı bulup paylaşıyorum. Sosyal medyada paylaşırsanız ve yorum bırakırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir