İNANILMAZ TEKNİKLE YAKADAN BAŞLAMALI YELEK

 

 

0

 

Kolay adımları olan ve hemen öğrenip yapmaya başlayacağınız şık bir yakadan başlamalı yelek tarifiyle çıktık bu kez. Yakadan başlamalı yelek modelini tariften yararlanarak kısa sürede yapabilir ve kız bebek yada erkek bebek fark etmeksizin giyebilmelerini sağlayabilirsiniz.

Yakadan başlamalı ve kurdeleli de yapabileceğiniz yelek modelinin anlatımı ise şöyle ; İlk olarak 100 ilmek atarak başlıyorsunuz. 4. sıra haroşa örülecek. Düğme kenarları ve ilik kısmı için her iki kenar 8 ilmek haroşa örülecek. Yine 4. sıra da haroşa örülüp, sırasıyla 21 ilmek sağ taraf için düz örüp, 1 ilmek artırıp, 1 ilmek ör ve 1 ilmek artır olarak devam edeceksiniz.

Kol için ise 10 ilmek düz örüp, 1 artır ve 1 ör, 1 artır arka için ise 34 ilmek düz ördükten sonra tekrar kol için yine 1 ilmek artır 1 ilmek ör. 1 ilmek artır 10 ilmek ör yapıp, 1 ilmek artır 1 ilmek ör ve 1 ilmek artır olacak. Diğer ön kısım için ise tekrar 21 ilmek örüp, yine öndeki 21 ilmekler için her iki kenar da 8 haroşa olacak. Tersten artırma içindeki 1 ilmek tekrar düz ve diğerleri ise ters örülecek.

Haraşo örgü yakadan başlamalı yelek

2. sırada ise düz yüzüne geleceksiniz. Artırmaların hemen önlerinde ise 1’er artırıp, 1 ortada 1 ilmek haroşayı yine 3 ilmek haroşa yapacaksınız. Bu sayede her defasında 2’şer ilmek artırıp, her 2 kenarı da 5 ilmek artırıp ortaları ise haroşa öreceksiniz.

inanilmaz-teknikle-yakadan-baslamali-yelek

inanilmaz-teknikle-yakadan-baslamali-yelek

Son sıra ise bütün sırayı haroşa ördükten sonra tekrar üçgenin ortasından yeni bölümü için başlayacaksınız. Bu şekilde yine 5 üçgen yapıp, sonrasında kolları kesecek ve örnek kurmaya başlayacaksınız.

 

 

40 ilmek sağ ön için ve 40 ilmek sol önde yine kenar haroşalar hariç tabi olacak. 90 ilmek arkada olup, ilmek sayısı az ise koltuk altlarından yeni ilmek atabileceğinizi söyleyebilirim.

3 sıra haroşa örüp, sonrasında da kenar haroşası için 10 ilmek örmeden şişe alıp ipi atlatacaksınız. Örnek kurma işlemi tersten yapıp düz yüzde haroşaları haroşa ip atladığınız yerleri de düz öreceksiniz.

Bu sayede 7 sıra ip atlatıp, sonra o sırayı bitirip yine yer değiştirdikten sonra atladığınız iplerin hemen altına 7 sıra haraşo örecek ve bitireceksiniz. Haraşoların altına ip atlatıp yapacaksınız. Bu sayede yeleği istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Yakadan başlamalı yelek yapım aşamaları

Sonunda ise 5 sıra haraşo örüp bitecek. Sonrasında istediğiniz renk hangisi ise onunla kurdele yapıp aldıktan sonra ne kadar uzunlukta keseceğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Uçlarını yakıp, sökülmesini önleyerek, daha sonra atlattığınız iplere kurdeleleri dolayarak, kurdeleyi dikiş yeri hemen alta gelecek şekilde dikeceksiniz. Yeleğin kendisine de ilmekleyeceksiniz.

Dikiş yerleri ise üste kaymaması için ilik yerlerini unutmamanız gerekiyor. İlik açımı 8 ilmek haroşa ve iki ilmeği tek tek örüp, sonra da iki ilmeği bir alacaksınız. Tekrar 2 ilmek şişe dolayıp, 2 ilmeği tekrar bir alıp, sonra da yine 2 ilmeği tek tek öreceksiniz. Bir sonraki dönüşte ise yine normal haroşa öreceksiniz. 8 ilmek hep 8 ilmek olarak kalacak.

Malzemeler 2,5 numara şiş ve bebe yünü su yeşili rengi, ek olarak kurdele ile bu işlemi sizde keyif alarak yapabilirsiniz. Güle güle kullanın.

 

 

Daha önce paylaştığımız UÇURTMA ÖRGÜ MODELİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir