KASIMPATI ÖRNEKLİ KIŞLIK ATKI BERE YAPALIM

 

 

0

 

Şemalı anlatımlı örgü atkı bere çalışmasında birlikteyiz. Ben evde yaptım ve gayet güzel oldu. Benim yaptığım renk pembeye kaçan bir renk. Bu örnekte ise kırmızı renk tercih edilmiş. Siz zevkinize uygun renklerle örgüden atkıyı veya bereyi farklı yapabilirsiniz.

Örgü işlerine yeni başlayanlar her ne kadar lif örseler de başlangıç olarak, bere ve atkı yapanlara da rastlamışlığım vardır. Hatta arkadaşlarım ilk örgüye başladığında eldiven yapmışlardı. Hiç unutmuyorum.

Sevimli örgü atkı bere takımı

Örgüsü kolay olan atkı bere takımını yapmak için malzeme olarak elinizde ; 5 numara şiş, 3,5 numara tığ, Nakolen 1175 numara 2 yumak yeterli oluyor. Beden 36-38 olarak yapmayı düşünebilirsiniz. Mevsim ise sonbahar ve kış aylarında tercih edeceğiniz bir örgü işidir.

Yaparken keyif alacağınız çalışmanın anlatımı ise şöyle ; İlk olarak 5 zincir çekerek başlayacaksınız ve birleştireceksiniz. Oluşturduğunuz yuvaların içine ise 1. numaralı diyagram uygulayıp, yine 1 tane de motif yapmış olacaksınız. Diyagram resmi hemen alttaki örnek resmin altında yer alıyor.

Sonrasında ise 9 tane motif yapıp, örgüde son sıralara yaklaştığınızda şemaya bakarak, uç kısımlarının nasıl birbirine ekleneceğini görmelisiniz. Ayrıca uçlarına püskül takacaksanız, yada ponpon da düşünebilirsiniz.

 

 

kolay-orgu-atki-bere-nasil-yapilir

kolay-orgu-atki-bere-nasil-yapilir

Atkı bu şekilde yapılıyor. Takımın bir diğer parçası olan bere ise şöyle ; ilk olarak motifleri hazırlayacaksınız. Daha sonra 7 zincir çekip, yine önceki işlem gibi birleştireceksiniz. Sonrasında ise ortaya çıkan yuvalara 2. numaralı diyagramı uygulayıp, toplamda 6 adet motif yapmış olmanız gerekiyor.

Yine şemaya bakarak son sıraların nasıl birleştirileceğini görebilirsiniz. Motifler alt taraftan şişe 80 ilmekle çıkarılır. 2 cm. düz örüp, 5 cm’de 1+1 lastik öreceksiniz. Bu şekilde örüp bitirdikten sonra da motiflerin bu sefer üst tarafı şişe 80 ilmekle çıkarılacak.

atki-bere-diyagram-semalari

6 cm. düz ördükten sonra da tüm ilmekler 1. ilmeğin üstünden geçirilecek ve bitirilecek. Bu şekilde bereyi de tamamlar tamamlamaz örgü atkı bere takımını bitirmiş olacaksınız. Güle güle kullanın. Beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınız da öğrensin. İyi hafta sonları dilerim.

 

 

Daha önce paylaştığımız ÇOK ŞİRİN TIĞ İŞİ BAYAN ŞAPKASI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir