KAT KATLI ÇİÇEK MOTİFİ YAPIMI

Kat-Katlı-Cicek-Motifi

Kat katlı çiçek motifi yapım açıklamaları

Kat katlı çiçekler ile yapılmış battaniyeler çok şık duruyor. Bugün size bu şekilde kat katlı çiçek motifi yapımı göstermek istiyorum. Bu çiçekli motiflerde kullanılan değişik renkler modeli daha gösterişli bir hale getirmiş.

Kat katlı çiçek motifi için yaklaşık olarak 8 renk ip kullanılmış. Bu iplerin her biri ile çiçek motifinin farklı yerleri işlenerek çok renkli şık bir motif ortaya çıkartılmış.

Kat katlı çiçek motifi yapmak için öncelikle çiçeğin ortasını yapıyoruz. Bunun için kırmızı ip ile sihirli halka etrafına küçük tomurcuklar yapılmış. Bu tomurcuklar yapılırken 3 tane ikili trabzan yapılmış. Sonra tığ ipten çıkarılmış ve yapılan ilk trabzanın başından tığ batırılıp, bırakılan ip geri çekilmiş ve tomurcuk oluşturulmuş.

Tomurcuktan sonra beyaz ip ile çiçekler yapılmış. Bu çiçekleri yapmak için 5 zincir çekilip üzerine 10 tane trabzan yapılmış. Bu şekilde olması için ise her bir yuvanın arka tarafına batırılarak bir diğer çiçek yapılıyor.

Bir üst sırada yine beyaz ip ile bir sıra daha gidilmiş. Üzerine ise yavru ağzı renk ip ile trabzanların üzerine sık iğne yapılmış. Buradan sonra ise yeşil renk ve yavru ağzı ip ile diğer sıralar yapılmış.

Bu şekilde çiçeğin orta kısmı tamamlandıktan sonra çiçeği kare bir motif haline getirmek için kenar kısımları da yapılıyor.

Yeşil ip ile çiçeğin köşe kısımları doldurulduktan sonra kare bir motif haline geldi. Bundan sonrasında ise yapılan trabzan sıraları ile motif kare olacak ve birbirine eklenecek hale gelecektir.

kaynak: http://laurelcrafter.blogspot.com.tr/2015/03/tropical-delight-square-photo-guide-for.html

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*