KIŞLIK ÖRGÜ BOĞAZLI KAZAK NASIL YAPILIR

 

 

0

 

Kışın gelmesiyle artık örgülerde kalın ip, daha sıcak tutacak kazak modelleri yapmaya başladık. Bu yazımızda da yine sizlere kolayca yapacağınız bir örgü modelini ele alalım istedik. Evet hanımlar, örgü işlerine yeni başladıysanız bile hemen kavrayıp yapabileceğiniz bir örgü türüdür.

İstediğiniz renkleri kullanarak kızlar için veya oğullarınız için örebilirsiniz. Boğazlı olması sayesinde kışın dışarıda kar topu oynayan çocuklarınızı da korumuş olursunuz. Bu sayede atkı örmenize gerek kalmayacak.

Modeli yaparken aşağıdan yukarıya doğru örmeye başlıyorsunuz. Boğazlı şapka modeli olarak da adlandıracağımız çalışmayı 3-4 yaş çocuklar için uygun modelini altta açıkladık.

Boğazlı kazak modeli

İlmek sayısını dilediğiniz boyutlar için ayarlayabilirsiniz. Akrilip ip kullanabilirsiniz yada yünlü ip. Şiş ise 2 yada 3,5 mm. arası olabilir. Son olarak 3 mm tığa ihtiyacınız olacak.

Önce 3 mm şişle 106 ilmek atıp başlayacaksınız. Daha sonra 1 ilmek düz ve 1 ilmek ters lastik öreceksiniz. Sonra ise 10 sıra olacak şekilde böyle lastik örmeye devam edeceksiniz. Sonra da ilmeklerden 10 ilmeği ayıracaksınız.

 

 

orgu-bogazli-kazak-modeli

orgu-bogazli-kazak-modeli

İpe ve çatal iğneye geçirip, öteki uçtan da 10 ilmek alacaksınız. 10 ilmek sağ ve 10 ilmek soldan alınarak örmeye devam edeceksiniz. Bu bölüm çene altı olan kısımdır. 10 ilmek sağ ve 10 ilmek soldan olacak şekilde 20 ilmek çene altı bölümü için ayıracaksınız.

Geriye kalan 86 ilmek 11 cm. olacak ve örneği kurarak örmeye devam edeceksiniz. Daha sonra da örgüyü 3 eşit parçada ayıracaksınız. Orta bölüm için 30 kenar kısımlar için ise 28 ilmek ayıracaksınız.

Ortası için ilmekleri bir ipe geçireceksiniz. Sonra da bir çorap topuğunu örer gibi kenarları ilmeklerden birlikte örüp keseceksiniz. Yanlarda ilmekler 18 ilmek kalacak şekilde devam edeceksiniz.

Tüm ilmekleri tek şişte birleştirip, toplam 20 sıra 1 ilmek düz, 1 ilmek ise ters olarak lastik öreceksiniz. Boğaz bölümü yaptıktan sonra şal kısmını örebilirsiniz. Tüm aşamaları tamamlayınca da 1 sıra tığla kenar kısımlarını sık iğneyle tığlayacaksınız. Bu işlemden sonra örgüyü bitirmiş olacaksınız. Resimlere de bakarak aşamaları sürdürebilirsiniz.

kaynak : http://www.liveinternet.ru/users/selfira/post369081222

 

 

Daha önce paylaştığımız EĞLENCELİ ÖRGÜ YENİ DOĞAN BEBEK KIYAFETLERİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir