KIŞLIK ÖRGÜ ERKEK KAZAĞI NASIL YAPILIR

 

 

0

 

Kazak modelleri olarak örgü kazakların tercih edildiği soğuk kış günlerinde yapıp kullanacağınız güzel bir modelle birlikteyiz hanımlar. Yapımı kolay olan çalışmayı eşinize veya oğlunuza yapabilirsiniz.

Hem şeması hem de bitmiş hali bulunan çalışmayı kendimce de tarif etmeye çalışacağım. Öğrendiğim kadarıyla bende yakında yapıp yeğenime örüp vermeyi düşünüyorum.

Örgü kazak haroşa örgüsünden kurulmuş. Güzel bir modeli var. Erkek kazakları arasında tercih edeceğiniz örgü motiflerine de sahip. Kolay erkek kazağı yapmak için akrilik ve alpaka iplik kullanacaksınız.

Örgü erkek kazağı yapılışı

Örnek verilen model 42 ve 44 beden için uyumlu olup, az önce de bahsettiğim gibi %70 akrilik ve %30 alpaka iplik 100gr olacak şekilde kullanabilirsiniz. 143 m. olanlarını tercih ederek 6 tane iplik yeterli olacaktır.

7 mm. şiş kullanacaksınız. Beden için ipin kalınlığını inceliğini kendinizce uyarlayabilirsiniz. Aynı şekilde ip sayısı da değişkenlik gösterecektir. Ön ile arka için 60 ilmek atarak başlayacaksınız.

KIŞLIK ÖRGÜ ERKEK KAZAĞI NASIL YAPILIR

örgü erkek kazağı

Kol kısmı için ise 30 ilmek atmanız gerekiyor. Daha sonra 6 cm. 1 ilmek düz olacak. 1 ilmek ters olacak şekilde lastik örülecek. Arkasından beden için 48 cm. yüksekliğinde örnekli kısım örülecek. Kesme işlemleri ise 3-2-1 biçiminde yapılacak.

 

 

Sonra 22 cm. daha kesme işlemi uygulayacaksınız ve örmeye devam edeceksiniz. Ön kısmı da aynı şekilde örülecek. Boyun bölümü için ise 8 ilmek kesme işlemi yapılmalıdır. Ardından kol 30 ilmekle başlanacak. 7 cm. 1 düz ve 1 ters lastik örülecek.

Erkek kazak örgü şeması

KIŞLIK ÖRGÜ ERKEK KAZAĞI NASIL YAPILIR

örgü kazak şeması

12 cm. aralığında ise kol 4 kere genişletilmeye başlanacak. 50 cm. yükseklikte olunca da kesme işlemi başlanacak. Birleştirme için bir omzunu dikebilirsiniz. Yaka 80 ilmek şişe takarak, 4 sıra 1 düz ve 1 ters lastik örülecek. Örgü bitince de öteki omuz kısmına geçip dikeceksiniz.

Öteki kısımları da dikerek kazağı bitirmiş olacaksınız. Üstte şeması da bulunuyor. Yararlanabilirsiniz. Şema düz örgü ile ters örgüden oluşmaktadır. Kol kesimleri ve artırmalar şemada yer alıyor. İnceleyin. Dik çizgiler düz ilmek, yan çizgiler ise ters ilmeği gösteriyor. Yaptığınız kişi güle güle kullansın.

kaynak : http://prjaga.ru/vyazanie-dlya-muzhchin/pulover-zhaket-sviter/muzhskoe-vyazanie-spicami-svitera

Daha önce paylaştığımız SEVİMLİ TIĞ İŞİNDEN KIZ ÇOCUK YELEĞİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir