KOLAY İĞNE OYASI YAPIMI

 

 

0

 

Hanımların bir kısmı iğne oyası yapmayı severken, bir kısmı ise iğne oyası örneği yapımıyla ilgili hiç bilgiye sahip değil. Ancak gördüklerinde beğenirler. İşte o bilmeyenler grubuna dahil olanlardan birisi olarak bu gün öğrendiğim iğne oyası işini sizlere kendimce tarif edeceğim. Tarife uygun olarak hemen altta öğretici resimli anlatıma da yer vermek istedim.

Öncelikle iğne oyasına başladığımızda tarifi şöyle vermek istiyorum ; İğneyi kumaşa normal bir şekilde geçiriyorsunuz. Daha sonra iğneyi ilk batırdığınız yerden biraz ilerde olacak şekilde aynı şekilde kumaşa batırmanız gerekiyor.

Anlatımlı iğne oyası yapılışı

Fakat ilk batırdığınız da ki çıkan ip, iğnenin üzerinde olmalıdır. İğnede ki delik bölümünden ipi tutup, iğnenin hemen altından dolamalısınız. İpi kendinize doğru yatırdıktan sonra yavaşça iğneyi çekin. Daha sonra da iyice çektikten sonra düğüm yapın.

Aynı işlemi tekrar ederek yakın mesafeden yine bir batırış yapıp, tekrar düğüm ile işlemi tamamlamış olun.

 

 

kolayca-igne-oyasi-yapmak-anlatimli

kolayca-igne-oyasi-yapmak-anlatimli

Bombeler yapıp devam edeceksiniz. Hemen üst sıraya geçeceğiniz zaman da kumaşın arka yüzünü çevirmeniz gerekiyor. Bombesiz bir dönüş düğümü atıp, hemen dönüşleri hep bu şekilde yapmayı unutmayın.

Hemen ikinci sırada ise iğneyi alttaki sıranın bombelerin ortasından batırın. Bombeli düğüm atıp, devam edin. Bu şekilde piramit bölümü bitmiş olacak. Bu işlemi aynı şekilde bombeli düğüm olacak biçimde yaparak, simli yada renkli iplerle de çevreleyebilirsiniz. İğne oyası için genel teknik bilgisi bu düğüm olayıdır.

Bombeleri uzun veya kısa şekilde bırakarak değişik modeller ortaya çıkarabilir veya gördüğünüz çalışmaları yapabilirsiniz. Nette bulduğum bu çalışmanın resimli anlatımı da üstte yer alıyor. Takıldığınız yer olursa bakın. Yada yorum bırakın. Kolay gelsin hanımlar.

 

Daha önce paylaştığımız TIĞ İŞİ ZİNCİR NASIL ÇEKİLİR? başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir