KOLAY KIRKYAMA YAPMA TEKNİKLERİ

 

 

0

 

Merak konusu olan bir çalışma ile tekrar birlikteyiz. Kırk yama çalışmasını belki duydunuz? belki de duymadınız? ama olsun, bu makalemizde detaylı bilgilerle sizlere kırkyamanın nasıl yapıldığını ve tekniklerinin neler olduğunu açıklamaya çalıştık.

Kumaş seçimi olsun, kırkyama teknikleri var mıdır? varsa nelerdir? hepsinin cevabını bulacağınız yazımızda öğretici bir şekilde yararlanacaksınız. Yabancı anlamı Patchwork olan bu güzel çalışmaya ise halk arasında yama veya kırkyama deniliyor.

Kökeni çok eskilere dayanan bir sanat ve günümüzde fazla tercih edilmese de, yabancı bloglara göz gezdirdiğinizde hemen hemen hepsinde yaygınlaşmış durumda olduğunu görebilirsiniz. Kırkyama yapımında zevkinize uygun renkler ve değişik kumaş parçaları kullanabiliyorsunuz.

Kırkyama teknikleri

Kırkyama çalışmasında kesilmiş kumaş veya örgü üzerine örülmüş parçaların birleştirilme işlemi ile ortaya çıkan bu güzel çalışmayı seveceksiniz. Bilenler zaten hem bilgilerini güncellemek için içeriği inceleyecekler. Bilmeyenlere ise bir yol göstermiş olacağız.

Bu çalışma sonucunda yorgan süsleme, nevresim takımı güzelleştirme, yastık kılıfı hazırlama veya bebek elbisesine kadar daha birçok örgü işinde bu teknikleri kullanabilirsiniz.

Kırkyama yapılacağı zaman tercihiniz her zaman aynı tip aynı tür kumaşlar olması gerekir. Bu sayede daha kolay ve dayanıklı çalışmalar ortaya çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda tamamı ya sentetik, yada hepsini pamuklu kumaşlar olarak da tercih edebilirsiniz.

 

 

yeni-kirkyama-ornegi

yeni-kirkyama-ornegi

Kırkyama işlerinde kumaşların kalınlığı ve esneklikleri de birbirine yakın olması hem deformasyonu azaltacaktır. Hem de uzun senelerce kullanabileceksiniz. Öncelikle kırkyama yapımına başlamadan önce temin ettiğiniz kumaşları yıkamanız gerekiyor.

Dikim öncesi yıkadığınız kumaşların yine apreleri de alınmalıdır. Bu sayede boyaması ve çekmesi de engellenmiş olunur. Kaygan kumaş veya ince kumaş kullandığınızda ise bu malzemeyi tela ile kalınlatılması gerekir. Kaymaması sağlanması amacıyla yapılması uygun olacaktır.

Kırkyama başlangıcı ise öncelikle hazırladığınız kalıp için kumaşın tersine yerleştirdikten sonra kenarlarını kumaş çizme sabunu iye çizin. Yapacağınız çalışmaya yetecek kadar çizdikten sonra da her bir kareyi kenarlarından 0,5 cm olacak şekilde dikiş payı bırakın.

Kırkyama nasıl yapılır

Çizdiğiniz kareleri 4 kenarından yine makine ile dikiş şeklinde birleştirin. Kumaşın poplin şeklinde kenarlarından atmaya karşı dikiş payını 1 cm bırakabilirsiniz. Kullandığınız malzeme sentetik ise bu zaman da kenarlarını hafifçe çakmakla da yakarak kumaşın atmasını engelleyebilirsiniz.

Tüm kareleri böyle hazırladıktan sonra da üzerine nemli bir bez koyup, tersinden ütülemeniz gerekiyor. Kapak bölümü bittikten sonra da aralarına elyaf koyarak arka yüz için kumaş kesebilirsiniz. Daha sonra da kenarlarını verev biye temizliği yapın. Çalışma üzerine ise yer yer çengelli iğneler takıp, elyaf kaymasına karşı önlem almış olursunuz. Bundan sonra da kalıpları kullanıp, yorganlama deseni için sprey vernikle kumaşa aktarıp, dikin. İşte bu kadar.

 

 

Daha önce paylaştığımız GÖSTERİŞLİ TUNUS İŞİ BEBEK YELEĞİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir