KOLAY TIĞ İŞİ PAPATYALAR ÖRNEĞİ

 

 

1

 

Çiçekli örgülerden devam ediyoruz. Tığ işinden papatyalar örneği olarak adlandırılan bu güzel çalışmayı ben çok sevdim. En kısa sürede sizlerin de öğrenip, yapmasını isterim. Tarifini de vereceğim çalışmanın bittiğinde ki görüntüsü hemen altta yer alıyor.

Bu güzel örneği kullanarak yelek modelleri, hırka örnekleri, kazaklar veya kırlent modelleri de yapabilirsiniz. Battaniyelerde kullanılacağını da düşünüyorum. Hatta yaptığınız örgüleri örtü niyetine de koltuk üzerine kullanabilirsiniz.

Çiçekli tığ işi örnek yapılışı

Modelin yapımında ihtiyacınız olacak malzemeler ise Alize diva, 2 mm. tığ, makas yeterli olacaktır. Daha sonrasında da gösterişli modele başlayabilirsiniz. İlk adım 12+5 toplamı olacak şekilde zincir çekerek başlayacaksınız.

Daha sonrasında ise modeli daha iyi kavramak için zincir sayısını az tutarak başlayabilirsiniz. Anlayınca zincir sayısını artırabilirsiniz. Sonrasında ise yine istediğiniz sayıya kadar zincir çekip, zincir çekimi biter bitmez de tığa 2 kez ip dolayıp, 11. zincir üstüne batarak trabzan yapmanız gerekiyor.

Son kalan ilmekleri ise örmeyeceksiniz. Yine aynı yere 3 trabzan daha yapıp, hemen sonrasında ise tüm ilmekleri bir öreceksiniz.

kolay-tig-isi-papatyalar-ornegi30

kolay-tig-isi-papatyalar-ornegi

5 zincir çektikten sonra ayrı yere sık iğne ile batacaksınız. Sonra yine 5 zincir çekip, üstüne 4 sık iğne yapacaksınız. Son bölümde ise aynı yere 1 sık iğne yapıp, tekrar 5 zincir çekeceksiniz. Sonra da tığ 2 kez ip dolayıp, aynı bölüme 4 trabzan yapacaksınız.

 

 

Son olarak ilmekleri birlikte örüp, 2 zincir çektikten sonra 4 zincir atlayıp, 5. zincir üstüne trabzan yapacaksınız. Yine 2 zincir çekip, 5. zincir üstüne yaprakları yapacaksınız. Bu aşamayı sıra sonuna kadar tekrar edin.

1 zincir çektikten sonra döneceksiniz. İlk yuva içi için 3 sık iğne yapın. Daha sonra ise 5 zincir çektikten sonra yaprağın tepe kısmına sık iğne yaparak batın. 2 zincir çektikten sonra aynı yere yine sık iğne ile batın.

Sonrasında ise yine 5 zincir çekip yaprağın diğer tüm ilmeklerini bir ördüğünüz kısma sık iğneyle batın. Yanında yer alan yuvaya 2 sık iğne yaparak devam edin ve diğer yuvaya geçip, 2 sık iğne daha yapın. Bu aşamayı sıra sonuna kadar tekrarlayacaksınız.

İplik rengini değiştirdikten sonra da sıra başına sabitleyip, 6 zincir çekip ilk yuva için 3 sık iğne yapacaksınız. 3 zincir çektikten sonra da bir önceki turda yaptığınız 2 zincir çekilen kısma trabzan yapacaksınız. Aynı yer için 1 trabzan daha yapın.

3 zincir çektikten sonra oluşturulan yuvanın içi için 2 trabzan yapacaksınız. 3 zincir çektikten sonra aynı yer için sık iğne batın. Aynı yere yine aynı şekilde 1 yaprak daha yapacaksınız. 3 zincir çekip, resimlerde göründüğü gibi ok kısmı ile belirtilen yerden batın. Bir yaprak daha yapın. Devamında ise resimlerde görüldüğü gibi 5 yapraklı papatyayı tamamlayın.

Sonrasında yanında devam edip, 3 sık iğne yapın. 5 zincir çektikten sonra diğer yuvaya atlayın ve sıra sonuna kadar aynı işlemleri tekrarlayın. Yapılan ilk papatya bittikten sonra ise resimlerdeki gibi yuvalar oluşturacaksınız. Sonra da papatyaları örmeye devam edeceksiniz.

Tek renk örebilirsiniz. Renkli olarak da örebilirsiniz. Altta örneklerden fikir edinmenizi öneririm. Mypicot.com sitesinden alıntı olan bu güzel çalışmayı çok sevdik. Paylaşanlara teşekkür ediyoruz.

 

Daha önce paylaştığımız ZARİF FISTIKLI BALONCUK LİF MODELİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

1 Yanıt

  1. Samet Teke dedi ki:

    Teşekkürler sayenizde biraz daha örnek buldum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir