KOLAY YAMALI EL İŞİ ÖRGÜ PATİK YAPIMI

 

 

0

 

Yamalı patik adı verilen bu güzel ve oldukça kolay çalışmayı evde uyguladım. Gerçekten bitince son hali insana bir keyif veriyor. Görünümü yamalı gibi olduğu için bu ismi almış. Dikilmesi gayet kolay ve basit bir şekilde bitireceğiniz patiği kendinize yada eşinize de yapabilirsiniz.

Şık yamalı patik örneğinin anlatımını altta resimler eşliğinde hazırladım. İlk olarak örgü patik modelimizde malzemeler neler onlara bakalım ;

  • Orlon ip.
  • İğne.
  • 5 numara şiş.

Kolay yamalı patik yapılışına geçecek olursak da ;

Öncelikle 41 ilmek ile başlamalıyız. 41 ilmekte 12 diş haroşa öreceğiz. Örgüde 12 diş ters örüp, daha sonrasında da 16 ilmeği keseceğiz. Soldan 16 ilmek ekleyip, çoğaltacağız. 12 diş haroşa ters örerek hemen üste çıkmanız gerekiyor. Bundan sonra da 16 ilmek eklenilen yerden 25 ilmek kesip, kalan 16 ilmeği 14 seferde haroşa örerek bitirmeniz gerekiyor.

Hemen sonra dikime devam ederken, ilk olarak lila rengi tercih ettiyseniz ilgili bölüm yeşilin üstüne getirip, haroşa halkaları içinden alıp dikmeniz gerekiyor. Bu sayede dıştan yama efekti ortaya çıkacak.

kolay-yamali-el-isi-orgu-patik

kolay-yamali-el-isi-orgu-patik

Lila renk yerine farklı renklerde tercih edebilirsiniz. Resimli örneklerle hareket ederek, sizde takılmadan bu güzel örgü patiği yapabilirsiniz.

kolay-yamali-el-isi-orgu-patik2

Yeşili ve lila rengin yanına koyup, üst taraftan dikmeniz gerekiyor. Son aşama ise yeşilleri birleştirip, sadece bir yanını dikmeniz gerekiyor.

 

 

kolay-yamali-el-isi-orgu-patik3

Bilek girecek kısmına ayaklarınızı ayarlayıp, yan tarafları geniş gelmesi durumunda da 2’şer parmak olacak şekilde daha yan taraflarından da dikebilirsiniz. Dilerseniz üstüne motif örebilir ve patiği süslü hale de getirebilirsiniz. Yok ben sade seviyorum derseniz resimlerdeki gibi yapacağınız çalışma ortaya çıkacak.

kolay-yamali-el-isi-orgu-patik4

Tek renk veya çift renkli iplerle çok güzel şık yamalı patikler yapabilirsiniz.

kolay-yamali-el-isi-orgu-patik5

kolay-yamali-el-isi-orgu-patik6

Basit ve şık görünüme sahip yamalı patik örgüsü için hemen altta detaylı anlatıma sahip bir video yer alıyor. Resimli örneklerin bulunduğu çalışma olup, önerim mutlaka izlemeniz yönünde… çünkü daha iyi öğrenebilir ve kısa sürede yapabilirsiniz. Kolay gelsin hanımlar.

Yamalı patik örgü örneği yapılışı

 

Daha önce paylaştığımız TIĞ İŞİ ÖRGÜ BOT YAPILIŞI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir