LİKOPEN NEDİR

 

 

2

 

Likopen ; meyve ve sebzelerin içinde doğal olarak yer alan karoten familyasından olan bir pigment türüdür. Likopen oldukça güçlü bir antioksidandır. Vücudumuz tarafından üretilmediği gibi birçok çeşitli besinlerden vücuda alınmaktadır.

Likopen kaynağı olarak sıralayacağımız besin öğeleri ise ; domates, tropikal meyveler, kırmızı greyfurt, karpuz şeklindedir. Genelde sıklıkla ketçap, salça gibi işlenmiş domates ürünlerinde likopen bilgisine rastlayabilirsiniz. Likopen oranları genelde toprak yapısı, iklim şartı, domatesin türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Likopenin faydalarına baktığımızda ise ; başta büyük bir antioksidan özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede vücuttu zarar görmüş hücreleri onarma görevine de sahiptir. Birçok bilim adamı prostat kanserinde, sindirim sistemi rahatsızlığında, rahim kanseri ve meme kanseri, mide kanseri ve akciğer kanseri gibi alanlarda etkili olduğunu belirtmektedirler.

Ayrıca Likopen kadınlarda oluşan kalp ve damar hastalığını da koruyucu etkiye sahiptir. Kandaki kolesterol miktarının düşmesine de yol açmaktadır. Likopen akciğerlerde oluşan iltihaplanmayı da onarıcı özelliğe sahiptir. Astım riskini azaltıyor.

 

 

Günde 1 porsiyon veya daha fazla domates ve benzeri besinler tükettiğinizde prostat kanserini önleyici etkisine de sahip oluyorsunuz. Kan basıncını düşürücü etkiye sahip olduğunu da eklemek isteriz. Likopen sıcak ve soğuk ortamlarda da saklanabilmektedir.

Ayrıca domates piştikçe de likopen oranı da artmaktadır. Artı olarak zeytinyağı ile yenildiğinde ise vücut tarafından daha iyi sindirildiği de görülmektedir. Likopen kadınlarda güzellik açısından da işe yarayan etkileri bulunmaktadır. Gerginlik, parlaklık, canlılık sağlayan likopenin kadınlar üzerinde güzelliğe de etkisi olduğu belirtiliyor.

likopen-nedir-yararlari-nelerdir-zararlari-nelerdir

source : pinterest.com

 

 

Daha önce paylaştığımız AĞAÇ DALLARINDAN ELBİSE ASKILIĞI YAPMAK başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

2 Yanıt

  1. film izle dedi ki:

    şu karpuzun güzelliğine bakar mısın :) elinize sağlık bilgilendirici bir yazı olmuş

  2. Nuray dedi ki:

    paylaşılan bilginin de faydalı olduğunu düşünüyorsunuzdur umarım :))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir