MİNNACIK KARE ÖRGÜ ÖRNEĞİ YAPIMI

 

 

1

 

Güzel örgü örneklerinden olan ve kimisinin de bildiği minik karecik örgüsü ile buluşturuyorum sizi, beğeneceğinizi de biliyorum. Anlatımlar sade ve kare kare resimlerden oluşuyor. Takip ederek benimle birlikte sizde bu modeli öğrenip, hırka veya battaniye hatta kırlent modeli gibi çalışmalarda uygulayabilirsiniz.

Şık bir örgü modeli olup, yapacağınız güzel bir hırka modeli için uygulayabilirsiniz. Benim tercihim bu yönde olacak. Hemen hemen tüm örgüleriniz için deneyebileceğiniz bir örnek olduğunu söylemem gerek.

Hem evde biriken ve kalan iplikleri değerlendirebilirsiniz. Hem de güzel örnekler ve modeller ortaya çıkarabilirsiniz. Farklı renkler tercih ederek minik kareli örgü örneğinden dilediğinizce değişik örgü türleri yapabilirsiniz.

Ben bu örneği görünce hemen bebek yeleği yapmak için aklıma birkaç bir şey geldi. Onları uygulayacağım. Öncelikle minik karecikler örgüsü yapmak için tarifi resimli adımlarla vermeye çalışacağım. Yabancı bir kaynaktan elde ettiğim resimleri yine anlatan bir bayanın tarifinden alıp, sizlerin önüne getirdim. İşinize yarayacaktır.

Minnacık kare örgü örneği için alize diva kullanılmış. Siz daha değişik veya beğendiğiniz ipleri tercih edebilirsiniz.

Minik karecik örgü örneği yapılışı ise şöyle ; 1. tur için 8+1 zincir çekimi ile başlamanız gerekiyor. Modelin 2. turunda resimlerden devam ederek 7. zincir üzerine 3 trabzan yapmalısınz. Sonrasında ise siyah nokta ile gözüken bölüme 3 trabzan yapmalısınız.

Arada da zincir çekmeden 7 zincir atlamanız gerekiyor. 8. zincir üzerine ise aynı işlemi yaparak devam ediyorsunuz. Sıra sonu itibariyle de aynı işlemi tekrarlamanız gerekiyor.

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi2

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi3

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi4

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi5

Modelde 3. tur için renk değiştirmeniz gerekiyor. Hemen sıra başına ipi sabitleyip, 9 zincir çekip iki yaprak arasına trabzan ile batırmanız gerekiyor. Sıra sonuna kadar ise bu işlemi yapmanız gerekiyor.

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi6

Modelin 4. turunda ise 3 zincir çekip döneceksiniz. Resimlerdeki gibi zincirin yanına 3 trabzan yapmalısınız. Zincir çekmeden hemen diğer yuvaya atlamalısınız. 1. turda yapılan işlemler tekrarlanıyor.

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi7

 

 

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi8

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi9

Modelin 5. turu ise renk değiştirip tekrarında 9. zincirle yuva yapılıyor.

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi10

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi11

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi12

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi13

Yaptığınız modelde bu şekilde ilerleyip, istediğiniz uzunlukta örmeniz yeterli oluyor. Hırka, yelek veya battaniye gibi her türlü örtü türü çalışma dahi yapılabilir.

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi14

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi15

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi16

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi17

minnacik-kare-orgu-ornegi-yapimi18

Mypicot.com üzerinden alıntı olan resimlerin anlatımı yine bir bayana ait. Kendisine teşekkür ediyoruz. Ben çok beğendim ve bebek yeleği yapmayı düşündüğüm güzel bir örnek olduğunu söylemeliyim. Beğendiyseniz yorumlarınızı merak ediyorum. İyi günler hanımlar.

 

 

Daha önce paylaştığımız ROBADAN BAŞLAMALI YELEK ÖRGÜSÜ YAPIMI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

1 Yanıt

  1. Naciye ERGÜVEN dedi ki:

    çok değişik bir örgüymüş. yeni gördüm teşekkürler ablacağım öğrenmek için inceliyorum sağol varol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir