MİNNOŞ KIZ ÇOCUK YELEK MODELİ

 

 

0

 

Sevimli kız çocukları için yine çok sevimli bir yelek modeliyle tekrar birlikteyiz. Benim çok sevdiğim örneklerden olup, ilk fırsatta da yeğenim Tuğçeye yapmayı planladığım bir model.

Malzemeleri temin ettikten sonra anlatacağım şekilde sizde bu güzel örgü yeleği çocuklarınıza veya yakınlarınızın çocuklarına yapmayı düşünebilirsiniz. Malzeme olarak ihtiyacınız olan şeyler ise ;

  • 2,5 numara tığ.
  • kordon.
  • lüks minnoş.
  • 1’er adet yumak (renkler 208, 2587, 6973, 215)

Örgü şekli hakkında bilgi vermem gerekirse ; zincir yapılacak, trabzan var. Sık iğne ve fıstık ile pıtrak oyası olacak. Aksesuar olarak kordon lazım. Yapılacak bu çalışmadaki örgü yelek modeli 1,5 veya 2 yaş çocuklar için olup, yapmanızı öneriyorum.

Yelek için kullanacağınız malzemeler nako olup, diyagram da hemen örnek model resminin altında yer alıyor. Yararlanabilirsiniz.

Örgü kız çocuk yeleği

Örgü yeleğin yapılışına başlayalım. İlk olarak robadan başlayacaksınız. 208 numaralı renk iplikle 1 no’lu diyagram uygulanacak. 10 cm. örüp, sonra ki sırada kol bölümü için ayrılan yerler bırakılacak. Daha sonra da arka ve ek bedenler birleştirilecek.

209 numaralı iplikle beden boyunca 5 trabzan yapacaksınız. Daha sonra kalan kısıma 2. no’lu diyagram uygulanıp, 18 cm. öreceksiniz. Yine son sırada ise 208 renk numaralı iplikle de fıstıkların yapıldığı bölüme, 2 trabzan ve 2 zincir sonrası yine 2 trabzan yaparak 1 sıra öreceksiniz.

 

 

motifli-bebek-yelek-modeli

motifli-bebek-yelek-modeli

Hemen üzerine ise pıtrak oyası yapılacak. Kol kısmı için bırakılan yere de 1 sıra pıtrak oyası yapılacak. Örgüden yeleğin yaka kısmı ise 2587, 6973, 215 numaralı ipliklerle 60 cm. zincir çektikten sonra yakanın 1. sırası itibariyle geçirilecek. Zincirin hemen her 2 ucuna 208 renk numaralı iplikle birlikte 3 zincir çekip, birleştireceksiniz.

Zincirin hemen içine 1 sık iğne, 2 trabzan ve sık iğne ile 2 trabzan ve 1 sık iğne, 2 trabzan yaparak 3 yaprak oluşturacaksınız. Sonra bitireceksiniz. Gerçekten güzel bir model olup, öğrenip yapmanızı öneriyorum.

motifli-bebek-yelek-modeli-diyagram

Diyagramdan 1 ve 2. nolu bölümlerden yararlanmayı unutmayın. Bu örneği kullanarak değişik örgüler de yapabilirsiniz. Bebek örgülerinde güzel duran bir model ve benzerlerini daha önce de sitemizde yer vermiştik. Kolay gelsin ve iyi günler.

 

 

Daha önce paylaştığımız CİMCİME KIZLARINIZA FISTIK MODELLİ HIRKA başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir