NAZAR BONCUĞU ŞEKLİNDE LİF MODELİ

 

 

0

 

Nazar boncuğu lif modeli yapımı yine yakından tanıdığınız Meral hanımın eseri olup, kendisi bu konuda gerçekten uzmanlaşmış. Evinizde değişik lif modelleri olsun istiyorsanız veya nazara inanıyorsanız lif örneğini nazar boncuğu şeklinde örebilirsiniz.

Nazar boncuklu lif yapımında kolay bir anlatım sunacağım. İstediğiniz rengi katabilir veya resimlerde göründüğü gibi aynı renkleri tercih ederek lif modelini yapabilirsiniz. Nazar boncuklu lif modelinin yapılışı ise şöyle ;

İlk olarak 5 tane zincir çekeceksiniz. Daha sonra başa batılır ve oluşturulan yuvarlağın içine 6 adet fıstık yapacaksınız. Fıstıkların aralarına ise 3’er zincir çekeceksiniz. 6 fıstık tamamlar tamamlamaz sonrasında her 1 fıstığın başına ise 2 fıstık ve onun hemen üzerine ise 1 fıstık yapacaksınız. Bir sonraki fıstığa ise 2 veya 3 zincirle geçeceksiniz.

 

 

Bu sayede ikinci sıranın da 6 fıstık olması amaçlanmış olur. 2. sırada olduğu şekilde 3. sırada da yine sarı renk kullanarak 2 fıstığın üstüne 1 fıstık daha yapılır. Üçüncü sıra da bu sayede tamamlanmış olur. 2 sıra örüldükten sonra nazar boncuğunun orta kısmı da bitmiş olur.

Alt kısım olduğu gibi beyaz renk kullanılır ve 2 sıra ise beyaz yapılarak arttırılır. Aralarda yine 3’er zincir çekilir ve beyaz kısım da bu şekilde tamamlanır. Tekrar 2. sırada ise mavi iple örmeye başlıyorsunuz. Son sırada bu şekilde yapılır.

Bu biçimde ilk parçayı hemen hemen tamamlamış olacaksınız. Arka tarafı içinde yine aynı şekilde yuvarlak kısım tekrar örülür. El giren kısmı yapılıp nazar boncuklu lif modeli tamamlanmış olur. Dilediğiniz gibi süsleyebilir ve nazar boncuğu şeklindeki lif daha da güzelleştirebilir veya böyle sade de kullanabilirsiniz. Ponpon dikebilir veya büyüklüğünü kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Güle güle kullanın.

 

Daha önce paylaştığımız GÜL DESENLİ LABİRENT LİF MODELİ YAPILIŞI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir