ÖRGÜ AMİGURUMİ KUŞ NASIL YAPILIR?

 

 

0

 

Amigurumi yani örgüyle yapılan oyuncak anlamına gelen bu çalışmaları öğrenmenizi öneririm. Çünkü sağlıklı oyuncak denilince ilk akla gelen Amigurumi oyuncaklardır. Bu sayede sizde çocuklarınıza kendi el örgünüzle yaptığınız oyuncakları sunabilirsiniz.

Yapımı karışık gibi gözükse de örgüden her şey yapabilen bir hanım, örgüden oyuncak yapmayı da kolaylıkla kavrayacaktır. Amigurumi kuş yapımı ile karşınızdayız. Altta Hülya Esen hanımın anlatımından yararlanarak derlediğimiz çalışmayı sizde öğrenip hemen yapmaya başlayabilirsiniz. Değişik renklerde yapabilir ve çocuklarınızı mutlu edebileceğiniz gibi evinizi de dekoratif anlamda süsleme amaçlı kullanabilirsiniz.

Amigurumi kuş yapımı

Yapılan çalışmada YarnArt Jeans ipi kullanılmış. Örgü kuş yapımı için sihirli halka yapacaksınız. Artırma, eksiltme yaparak kısa sürede amigurumi örgü kuşu örmüş olacaksınız.

İlk olarak kuşun gövde kısmıyla başlayacaksınız. Sihirli halka yapıp başladıktan sonra içine 6 tane sık iğne yapacaksınız. Daha sonra her ilmek 2 kez batarak 12 sık iğne yapılacak. 1 ilmek tek ve 1 ilmek aynı yere 2 sık iğne yapılacak. Sayı 18 sık iğneye çıkacak.

orgu-amigurumi-kus

orgu-amigurumi-kus

Sonra hiçbir artırma yapmadan hemen 18 sık iğne olacak şekilde öreceksiniz. Sonra ise 2 sık iğne, 1 aynı yer için 2 sık iğne yapıp sayıyı 24 sık iğne yapacaksınız. Daha sonra 24 sık iğne olarak örüp, 3 sık iğne ve aynı yer için 1 sık iğne örerek sayıyı 30 sık iğneye çıkaracaksınız.

 

 

30 sık iğne olarak örüp, 4 ör 1 artır ile 36 sık iğne yapılacak. 36 sık iğne örülecek. 5 ör ve 1 artır ile 42 sık iğne olacak şekilde örülecek. Sonra da 42 sık iğne olarak örülecek. Şimdi de eksiltmelere geçeceksiniz. Aynı oranda eksiltilecek.

5 ör ve 1 eksilt ile tam 36 sık iğne yapacaksınız. Daha sonra 4 ör 1 eksilt yapıp 30 sık iğne yapacaksınız. 3 ör 1 eksilt yapıp 24 sık iğne yapılacak. 2 ör 1 eksilt yapıp 18 sık iğne yapılacak. İçine ise elyaf doldurmayı unutmayın.

1 ör ve 1 eksilt yapıp 12 sık iğne yapılacak. 6 eksiltme yapılacak. Kanat kısımları için ilk olarak sihirli halka yapılacak. Sonra içine 6 sık iğne yapılacak. Her ilmek 2 kez batıp 12 sık iğne yapılacak. 12 sık iğne olarak örülecek.

Kuyruk kısmı için ise yine sihirli halka yapıp içine 6 sık iğne yapacaksınız. Sonra her ilmek 2 kez batıp, 12 sık iğne yapılacak. 1 ör 1 artırla 18 sık iğne yapılacak. Sonra da 18 sık iğne olarak örülecek.

Kuyrukla kanatları dikip, kuşun gag kısmıyla gözlerini işleyeceksiniz. Bu şekilde resimli anlatımdan da istifade ederek örgü kuş çalışmasını tamamlayabilirsiniz. Yapımı kolay olan çalışmayı çocuklarınız çok sevecek.

 

 

Daha önce paylaştığımız HAYVAN ŞEKLİNDE PASPAS MODELLERİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir