ÖRGÜ İŞİ KELEBEK PERDE ÖRNEĞİ NASIL YAPILIR

 

 

0

 

Örgü kelebek perde yapılışı

Yeni örgülerle yine birlikteyiz hanımlar. Bu gün sizlere değişik ve yapılışı kolay olan bir örneğin tarifini aktaracağım. Yine videosu da var. Öğrenip hemen yapmaya başlayacağınız örgü modeli ile şal, hırka veya değişik örgüler yapabileceksiniz.

Örgü kelebek perde olarak bilinen bu modeli Derya Baykal’ın programında gördüm. Çok beğenince öğrenmek istedim ve sizlere de paylaşmayı uygun gördüm. İşinize yarayacak bir model ve yapımı da gayet basit.

Malzeme olarak elinizde tığ, pamuklu iplik olması yeterli oluyor. Daha sonra 5 zincir çekerek başlıyorsunuz. Zincir üstüne ise 5 sık iğne yapmanız gerekiyor. 4 zincir çekip, hemen üstüne zincirin iç bölgesi için iğneyle batacaksınız.

Başta 5 zincir çekmiştiniz. Öteki tarafından devam edip, yine 4 sık iğne yapacaksınız. İlmek kaydırma yapıp son zincire bağlamanız gerekiyor. 1 tane zincir çekerek yanına da sık iğneyle batıp, 5 zincir çekeceksiniz.

 

 

orgu-isi-kelebek-ornegi-nasil-yapilir

Daha sonra da tığa 1 kere ip dolayarak hemen başta bulunan zincire batacaksınız. İlmek çıkartıp tığa tekrar ilmek dolayarak batacaksınız. Bu yapılan işlem 2 kere yapılacak. Daha sonra da hepsiyle birlikte örülecek.

1 tane zincir çekip sonra da yanındaki zincirin içine ilmek kaydırmayla bağlayacaksınız. Sonra yanından devam edip 3 ilmek kaydırma yapacaksınız. Başta yapmış olduğunuz zincirin baş kısmına ise ilmek kaydırma ile bağlayacaksınız.

Sonrasında da 7 zincir çekip, tığın çevresine de 5 kere ip dolayarak yanına trabzan yapacaksınız. 3 tane zincir çekerek sık iğne yapıp baş kısmına batmanız gerekiyor. Aynı şekilde yine aynı yere trabzan yapacaksınız. Bu sayede kelebek şekil almaya başlayacak.

Detay ve devamı için videoyu izlemenizi öneriyorum. Gerçekten güzel bir motif ve çok güzel bir görünümü var. Beğeneceksiniz. Kolay gelsin hanımlar.

Kelebek perde örgü örneği

kaynak : https://www.youtube.com/

 

Daha önce paylaştığımız TIĞ İŞİNDEN FERMUARLI SEPET başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir