ÖRGÜ SARI RENK KIZ ÇOCUK YELEK YAPILIŞI

 

 

0

 

Örgüden kız bebek yeleği

Örgüyle yapılmış kız bebek yeleği veya hırkalarının yapılışını her zaman merak etmişimdir. Bu yazımızda da öğrendiğim güzel bir modelin tarifini sizlere de sunmak istedim. Birlikte yapacağız ve yapıp bittikten sonra sarı bebek yeleğini görünce çok seveceksiniz.

0-1 yaş aralığı için uygun olan bu çalışmayı Anchor bebe el örgü ipliği ile yapacaksınız. Renk kodu sarı için 1096 oluyor. 100 gr. işimizi görecektir. Yine şiş numarası ise 3 olacak. İlk olarak 22 ilmekle başlayacaksınız.

orgu-sari-kiz-bebek-yelek-modeli

Daha sonra 5 sıra haraşo öreceksiniz. Kol ile ön bant kısmı 6 ilmek olacak şekilde, ortada kalmış olan 10 ilmek düz örülecek. 4 sıra düz örgü olup, bantlarda ise 2 sıra haraşo olacak.

Ön yuvarlak verilmesi ise kol bandına kadar haraşo örüp, geri dönülecek. Bu iki kere tekrarlanacak. Bu sayede ön bant 5 sıra haraşo olmuş olacak. Koltuk ise 2 sıra haraşo olacak. Aynı yöntemi 5 bölüm olacak şekilde oluşturmalısınız.

 

 

Ön yuvarlak yapıldıktan sonra da bant yanlarından da 1’er ilmek keseceksiniz. Orta düz 8 ilmeğe inmiş olacak. 3 cm. örüp, yine 1’er ilmek keseceksiniz. Orta düz ise 6 ilmeğe inmiş olacak. Bu biçimde örüp, şema doğrultusunda da 10 cm. oluşturmanız gerekiyor.

Örgü işi kız bebek yelek modeli

Öteki yanı için de aynı yöntemi yapıp, önleri tamamlayacaksınız. Arka yaka ise 16 ilmek atarak başlayacaksınız. Şişte 52 ilmek olacak. Bantlarla birlikte ise 28 ilmek olan arka yaka 4 sıra haraşo olacak. 15 cm. düz örgü ile 5 sıra haraşo örüp keseceksiniz.

Arka bu şekilde tamamlanmış olacak. Yanları ise tığ oyası yardımı ile birleştireceksiniz. Kenarlara da tığ oyası yapmanız gerekiyor. Önü için bağcık yaparak yeleği kısa sürede tamamlamış bitirmiş olacaksınız. Güle güle kullanın hanımlar.

 

Daha önce paylaştığımız TIĞ İŞİ ÖRGÜ CEP TELEFONA KILIF başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir