ÖRGÜ YAPRAK TARLASI

 

 

0

 

Tığ işi örgü modelleriyle bu günde devam ediyoruz. Modelimizin adı yaprak tarlası örneği ve gayet kolay yapılıyor. Anlatımına da yer verdiğimiz örgü modelini anlayarak yapacaksınız. Bir diğer adı yapraklar örgü modeli olarak da biliniyor.

Birçok yaprak motifinin olması nedeniyle bu ismi verdim. Tığ işinden yapılmış çalışma Nako vals türünde bir il ile örülmüş. Siz beğendiğiniz ipler ile bu örneği yapabilirsiniz. Bu örneği öğrendikten sonra Ajurlu bluz yapımında da kullanabilirsiniz.

Yaprak tarlası örgü modeli

Yapımı gayet kolay ve hızlı olan çalışmanın videosunu da yabancı kaynaklı da olsa yazıya iliştirdim. Trabzan, sık iğne ile zincirlerden oluşan bir model ve şimdi birlikte bu güzel örneği yapacağız. Öğrendikten sonra örgü fular yapabilir veya yelek modelinde kullanabilirsiniz.

Ben öğrendiğimde ilk aklıma gelen yaprak tarlası örneğiyle şal yapmak oldu. Belki sizinde aklınıza farklı örgülerde kullanma fikri gelebilir.

Yapraklar örgü modeli anlatımı

11’in katları ve +1 zincir çekerek başlayacaksınız. 45 zincir çekip başladıktan sonra ilk olarak modeli kavramanızı isterim. Sonrasında ise istediğiniz sayıda zincir çekerek devam edebilirsin. 1. turda 2. zincir üstüne sık iğne batılır. Sonrasında ise 7 zincir çekerek 7 zincir üzerinde ise 4. zincir üstüne trabzan yapacaksınız.

3 zincir çektikten sonra ise altta yer alan zincir üstünden 11. zincir üstüne sık iğne batılır. Bu aşama sıra sonuna kadar tekrar edilir. 2. tur işleminde ise 7 zincir çekerek dönülecek. Tığ’a 3 kez ip dolanır ve biraz önce yapılan 7 zincir üstünde yer alan yuvaya 2,2 örüp trabzan yapılacak.

 

 

yaprakli-orgu-modeli

yaprakli-orgu-modeli

Kalan son 2 ilmeği ise örmeyeceksiniz. Tığa yine 2 kere ip dolanır ve aynı bölüme aynı şekilde 1 trabzan ilave edilir. 1 kez ip doladıktan sonra aynı bölüme trabzan yapılır. 1 kere daha ip dolayıp, 2 trabzan yapılır.

Tığda kalmış olan tüm ilmekleri ise 2,2 örüp, damla şeklinde ortaya bir yaprak çıkartacaksınız. Sonrasında ise 7 zincir çekip, 5. zincir üstüne trabzan batılır. 3 zincir çekimi sonrası sık iğne ile 2 yaprak arası birleşim bölümüne sık iğne batılır.

yaprakli-orgu-ornegi

Bu bölümde sıra sonuna kadar mutlaka aynı işlem yapılmalıdır. Örgü yaprak modeli yapımı bu şekilde ve diğer ayrıntılar için yabancı da olsa videoyu izleyerek bilgi edinebilirsiniz. Kolay gelsin hanımlar.

Yaprak tarlası örgü modeli yapılışı

 

 

Daha önce paylaştığımız TIĞ İŞİ KİRPİK YELEK MODELİ YAPIMI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir