PITIRCIK KARELİ BATTANİYE YATAK ÖRTÜSÜ

 

 

0

 

Kare motifli battaniyeler her zaman yatak odalarını daha şık ve rahat gösterir. Günümüz bayanları artık evinde daha şık ve gösterişli yatak örtüleri kullanmayı tercih ediyor. Bu yüzden bende yine örgü üzerine güzel bir yatak örtüsü örneğinin yapılışını tarifli bir şekilde sunmak istedim.

Bir diğer adı pıtırcık kareli battaniye örtüsü olarak da biliniyor. Ancak ben kareli battaniye demeyi de tercih ediyorum. Motif çok güzel ve bardak altlığı yapmada da kullanabilirsiniz. Motifi kullanarak değişik örgüleriniz içinde tercih edebileceğinizi söylemek isterim.

Kare battaniye örtü anlatımı

İlk olarak kare battaniye yapımına başlamadan önce bu örneğin kolu yormadığını söylemek isterim. Birçok hanım kolunun yorulduğundan şikayet eder diye belirtmek istedim. Battaniye örtü modeline başladığımızda ilk olarak 5 zincirle başlıyorsunuz.

Hemen bir halka oluşturulur ve 3 zincir çekerek 1. sıraya geçilir. 12 adet 3’lü trabzan yapılacak. Hemen arkasından 2. sıra için tığa 5’li fıstık yaparak, ikinci fıstık arası ise tek zincirden oluşacak.

Toplamda ise 12 adet fıstık olacak. Bunu unutmayın. 3. sıraya geldiğinizde ise 1 zincir çekilen fıstık araları için 3 adet 3’lü trabzan yapılarak doldurulur. Yine araları 1 zincir çekilir. 4. sıra için köşelere geldiğinizde hemen köşe kısımları için 3’lü trabzan ve 2 zincir ile 3’lü trabzan ve yine tekrarında 3’lü trabzan yapıp, diğer köşelere geçilmelidir. Aralar yine 1 zincir unutmayın.

 

 

karecikli-battaniye-yatak-ortu-modeli

karecikli-battaniye-yatak-ortu-modeli

Son sıra itibariyle ise 17 trabzan köşeler için ise 2 zincir çekilir. Bu sayede motifler tamamlanmış olur. Birleştirme işlemi ise motifler ters çevrilecek ve 2 zincir ile sık iğne şeklinde birleştirilecek. Bu güzel bebek battaniye modeli için toplam 64 tane motif gerekiyor.

Toplam ağırlığı ise 900 gr. gibi bir bebek yünü gitmiş oluyor. Ancak anlatım tek kişilik yatak örtüsü olduğu için çok fazla ip gidebilir. Bu bilgiyi de araya sıkıştırayım.

Örgü bebek battaniye yapım aşamaları

Altta gördüğünüz gibi ilk başlangıç ve sonraki aşamalara devam eden anlatım yer alıyor. Yine resimlere tıklayarak inceleyebilir veya hemen altında yer alan anlatımdan oluşan videoyu izleyebilirsiniz. Fakat yabancı bir kaynak olduğu için ben sessiz izledim ve sizde öyle yapabilirsiniz.

Bu motifleri kullanarak değişik yatak örtüleri, kare battaniye çeşitleri, motifli örgü battaniyeler yapabilirsiniz. Yabancı anlatımlı video ise altta ;

 

Daha önce paylaştığımız ÖRGÜ YAPRAK TARLASI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir