PLASTİK SU ŞİŞESİNDEN ABAJUR YAPIMI

 

 

0

 

Tükettikten sonra attığımız veya geri dönüşüme gönderdiğimiz su şişelerini daha değişik çalışmalarda değerlendirebiliriz. Plastik su şişesiyle abajur yapmak ister miydiniz? cevabınız evet ise, bu güzel çalışmayı gelin birlikte yapalım. Ben evimde bir farklı modelini yaptım. Bu yüzden konuda tecrübem var diyebilirim. Öncelikle bu güzel ve şirin abajur süs veya dekoratif süs çalışması için bize lazım olacak malzemelere göz atalım ;

  • Plastik su şişesi (2lt)
  • Maket bıçağı ve makas.
  • Tel. kerpeten.
  • Sprey boya.
  • Süs oyuncak parçaları.

Malzemeleri kafanıza göre uyarlayabilir ve değiştirebilirsiniz. İlk olarak plastik su şişesinin oval kısmını keseceğiz. Çünkü o kısmı abajurun kafes kısmı olacak. Boyayınca çok değişik gözükeceği için ilk etapta nası olacak ki? izlenimi kafanızda düşündürebilir.

Öncelikle plastik şişeyi usulüne uygun kesin. Daha sonra tel malzemesini iskelet yani tutacak gövde sap ve dip kısmını oluşturacak şekilde elle şekil verdikten sonra sağlam olacak şekilde kesin. Daha sonra plastik şişeyi içine geçirin ve sabitleyin. Bu çalışma da aslında tutkal da ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden yaparken ekstra malzemeler kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

 

 

plastik-su-sisesinden-abajur-yapimi

plastik-su-sisesinden-abajur-yapimi

Yaparken zorlandığınız kısım olmayacağını düşünüyorum. Teli dip kısmını yuvarlak şeklinde belirledikten sonra yine son kısmından üste doğru kıvrımlı bir şekilde bir çiçeğin dallarını andırırcasına şekil vermeniz gerekiyor. Daha sonra sprey boya olarak kahverengi, pembe veya kırmızı renk ile ekstra olarak yeşil renge ihtiyacınız olacak. Sprey boya kısmından ne kastettiğimi anlamışsınızdır. Boyama işlemi işin en eğlenceli kısmı olup, süsleri de yine yaprak biçiminde tele ilave edeceksiniz. Çalışma bittiğinde dekoratif süsü nereye koyarsanız koyun yakışacaktır.

Daha önce paylaştığımız ÇATALLA YÜN İPTEN KOLAY PONPON SÜS YAPIMI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir