DALGIÇLARDA VURGUN YEME OLAYI NASIL OLUŞUR

Tarih boyunca birçok insan gerek besin çıkartmak için gerekse zevk alma amaçlı denizin içine girmiştir. Bu yazımda sizlere genelde dalgıçların karşılaştığı vurgun olayıyla ilgili bilgiler paylaşacağım. Deniz seviyesinde var olan hava basıncı 1 atmosfer şeklindedir.

Ancak insanlarda bulunan solunum ve dolaşım sistemi için ise 1 atmosfer olan basınca göre ayarlı şekildedir. Suyun içinde derine giden dalgıçlar veya yüzücüler her 10 metrede 1 atmosfer basıncı ile karşılaşmaktadırlar. Bu yüzden 50 metre derine indiklerinde bir yüzücünün vücudunda yer alan her santimetrekaresine denizdeki suyun oluşturmuş olduğu basınç miktarına göre yüzeye oranladığımızda 5 misline çıkmaktadır.

Daha derinlere gidildiğinde ise bir insanın akciğer kapasitesi de düşeceği gibi aynı zamanda kan basıncı da artacaktır. Bu gibi olaylar nedeniyle de vücut ısısı da düştüğü gibi kalp atışı daha da hızlanacaktır. Yavaş yavaş bilinç gitmeye de başlar.

Bu yüzden derinlere inmede ki eşik olarak 30 metre belirlenmiştir. 30 metre üzeri derinlere dalacak olan yüzücülerde mutlaka tüp olması gerekiyor. Derinlere inildiğinde ve çok hızlı bir şekilde su yüzeyine çıkıldığında hızlı değişen atmosfer basıncından ötürü vurgun yenilmektedir.

 
 

Hızlıca su yüzeyine gelindiğinde gazlar hızlı bir şekilde genleşmektedir. Özellikle de azot gazı damarda genleşerek hayatı vücut hasarlara da neden olmaktadır. Vurgun yiyen kişiler ne yapmalıdır? dediğimizde öncelikle acil olarak basınç odalarına alınması gerekiyor.

Burada vurgun yediği derinlikte yer alan atmosfer basıncına maruz bırakılır. Sonrasında ise basınç kademeli olarak azaltılır. Alternatif yöntem ise vurgun yiyen kişiyi aynı derinliğe tekrar götürmektir. Vurgun yememek için su yüzeyine yavaş yavaş çıkılması gerekiyor. Hatta bazı derin seviyelere gelindiğinde bir süre beklemek gerekir. Dalgıçlara genelde bu eğitim verilir.

dalgiclarda-vurgun-yeme-olayi-nasil-olur

 

EVDE ÖRGÜDEN BEBEK TULUMU YAPMAK başlıklı bir önceki kendin yap paylaşımı da güzel. anlatımlı bebek tulumu yapmak, evde bebek tulumu nasıl yapılır ve evde bebekler için tulum yapmak hakkında keyifle bakacağın bilgiler yer alıyor.

FACEBOOK'TA PAYLAŞILANLAR

TWITTER'DA PAYLASILANLAR

Nuray

28 yaşındayım ve evliyim. 1 çocuk annesiyim ve aynı zamanda da dışarıdan okuyorum. Kendin yap sitesinin de editörüyüm. Hem evde kendim yapabileceğim, hem de sizlere kolay yapabileceğiniz birçok çalışmayı bulup paylaşıyorum. Sosyal medyada paylaşırsanız ve yorum bırakırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir