KAFEİN NASIL UYANIK TUTAR

Kafeinin beyinde kimyasal özelliklerini uyarıcı ve değiştirici etkisi vardır. Kafein tükettiğinizde beyindeki uyku ile alakalı kısım engellenir ve uyanıklık hissi oluşur.

Uyku anında adenozin molekülleri ile adenozin reseptörleri birbirine bağlanır. Bu sırada adenozinlerin bağlanması sonucu sinir hücrelerinin görevleri de yavaşlamaya başlar. Bu durumda da kişiye bir uyuşukluk hissi gelir.

Bu durum karşısında kan damarları da genişlemeye başlar. Bu sayede de uyku gerçekleşeceği esnada daha çok oksijenin damarlardan geçişi de sağlanmış olur. Adenozin ise günlük yapılan aktivitelerle oluşur ve üretilir.

Sinir hücrelerinde kafein adenozin reseptörleri ile bağlantı kurar ve adenozin görevini üstlenir. Fakat adenozin gibi hücre faaliyetlerini yavaşlatıcı özelliği yoktur.

Sonuç olarak adenozin seviyesi yüzünden daha çok yavaşlama yerine, hücre aktivitesi daha da hızlanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak kafein beyindeki kan damarlarının büzülme işlemini de başlatır.

Bu durum damarların genişlemesi için gerekli olan adenozin hücreler tarafından maalesef algılanamaz. Kafeinin adenozin algılayışını engellemesi nedeniyle de beyindeki nöron ateşlemesi artmış olur.

 
 

Hipofiz bezi ise adenozin eksikliğini acil durum olarak algılar ve böbreküstü bezlerine derhal adrenalin üretmesi için sinyal göndermektedir.

kafein-uyanik-tutma-ozelligi

 

Tığ İşi Örgü Kız Bebek Elbise Modelleri başlıklı bir önceki kendin yap paylaşımı da güzel. tığ işi ile yapılan kız çocuk elbise modelleri, tığ işi kız çocuk elbise modeli ve tığ işi kız çocuk elbise örnekleri hakkında keyifle bakacağın bilgiler yer alıyor.

FACEBOOK'TA PAYLAŞILANLAR

TWITTER'DA PAYLASILANLAR

Nuray

28 yaşındayım ve evliyim. 1 çocuk annesiyim ve aynı zamanda da dışarıdan okuyorum. Kendin yap sitesinin de editörüyüm. Hem evde kendim yapabileceğim, hem de sizlere kolay yapabileceğiniz birçok çalışmayı bulup paylaşıyorum. Sosyal medyada paylaşırsanız ve yorum bırakırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir