Soy Ağacı Nedir?

Soy Ağacı Nedir?

Birçok kez duyduğumuz soy ağacı kelimesinin bir başka ismi ile aile ağacı olarak bilinen bu kavram ; bir kişinin doğum sıralaması soyundan olan tüm kişilerin veya bilgilerine ulaşılabilen toplam akrabalarını detaylı bir şekilde gösteren bir çizelge şeklidir. Bu sayede bir kişiden geriye dönük büyüklerine, atalarına kadar ulaşabilmek mümkündür. En altta belirlenen kişinin tüm büyüklerine, büyüklerinin eşlerine ve onların çocukları gibi ailenin en büyükleri olarak bilinen kişilere hatta ataları yukarıda olacak şekilde çizilir. Bu çizelge şekli ortaya çıktıkça karşınıza bir ağaç dalları resmi de belirecektir. Kökten en tepeye doğru dallar kendi içlerinde de ayrılarak bir nevi yaşlı bir ağacı temsil eder. Tüm bu çizelge ve yapılan araştırmaların toplamına ise soy ağacı denilmektedir.

 
 

soy-agaci-resim

Soy ağacı yapılacak belirli bir kişiden başlanan çalışma sırasında belli bir kişinin soy ağacı araştırılıyorsa şayet, bu sefer belirlenmiş o kişi çizelgenin tepesinde ve kendisinden sonra gelen nesiller ile tüm akrabaları ise dal şeklinde genişleyecektir. Aşağılara doğru giden dal şeklinde çizilmelidir. Bu ağaç tipinde ise üst bölüm dar ve alt bölüm geniş olarak ilerleyecektir. Soy ağaçları genelde en eski nesiller en yukarıda olacak şekilde ayarlanır. Yeni nesiller ise aşağıya doğru kayacaktır. Eski nesil yukarıda ve eski nesiller aşağıda olan soy ağacı çizimi ise en çok kullanılan ve tercih edilen çalışma şeklidir.

 

Plastik Şişeden Süslü Saksı Yapmak başlıklı bir önceki kendin yap paylaşımı da güzel. evde süslü saksı yapmak, pet şişeden saksı yapımı ve plastik saksı yapmak hakkında keyifle bakacağın bilgiler yer alıyor.

FACEBOOK'TA PAYLAŞILANLAR

TWITTER'DA PAYLASILANLAR

Nuray

28 yaşındayım ve evliyim. 1 çocuk annesiyim ve aynı zamanda da dışarıdan okuyorum. Kendin yap sitesinin de editörüyüm. Hem evde kendim yapabileceğim, hem de sizlere kolay yapabileceğiniz birçok çalışmayı bulup paylaşıyorum. Sosyal medyada paylaşırsanız ve yorum bırakırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir