DONDURULMUŞ GIDALARIN FAYDALARI

Dondurma işlemi gören gıdalarda koku, tat ve besin değerinde kayıp yaşanmayacağı gibi herhangi bir değişme de olmadığından en iyi gıda saklama yöntemlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Gıda saklama alanında en iyi yöntemlerden birisi olan dondurma işlemi sayesinde uzun süreli gıda saklama ve sonrasında pratik bir şekilde kullanıldığı için de en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Dondurma işlemi gören gıdalar gerek saklama, gerekse sağlık açısından da önerilmektedir. Bunun dışındaki saklama yöntemlerinde gıda üzerinde oluşacak mikroorganizmaların üremesi çoğalıp, kimyasal ve fiziksel olarak değişime de uğramaktadır. Bu durum da sağlığı önemli ölçüde tehdit etmektedir.

Dondurulmuş gıdaların faydaları :

  • doğal bir şekilde korundukları için ekstra katkı maddesi içermezler.
  • doğru koşullar sağlandığında oldukça uzun süreler saklanabilmektedir.
  • yıkanmış, ayıklanmış ve pişirmeye hazır bir şekilde olduğu için pratik olarak kullanım imkanı da sağlamaktadır.

Dondurulmuş gıdalar eskiden çokça tercih edilmezken, artık günümüzde en çok kullanılan saklama yöntemlerinden olmuştur. Dondurulmuş olarak satılan gıdalar olarak sebzeler ; biber, fasulye, soğan, domates, kabak, patates, brokoli, karnahabar, ıspanak, bamya, pırasa, bezelye şeklinde sıralayabiliriz.

 
 

Meyveler olarak ; ayva, vişne, üzüm, çilek, kayısı, dağ çileği, erik, elma, incir şeklinde sıralamak doğru olacaktır. Aynı zamanda unlu mamuller ve su ürünleri de yine dondurularak saklanılan gıda çeşitleri arasındadır.

Dondurulmuş ürün grubunda ise en çok meyve ve sebzeler önde gelmektedir. Çünkü en çabuk ve hızlı bozulan ürünler oldukları içinde dondurulma yöntemi ile saklanmaktadır.

dondurulmus-gidalarin-faydalari

 

HOBİ ÇUBUKLARINDAN DUVARA SÜS YAPMAK başlıklı bir önceki kendin yap paylaşımı da güzel. dondurma çubuğundan süs yap, dondurma çubuklarından dekoratif süs yap ve dondurma çubuklarından süs yap hakkında keyifle bakacağın bilgiler yer alıyor.

TWITTER'DA PAYLASILANLAR

Nuray

28 yaşındayım ve evliyim. 1 çocuk annesiyim ve aynı zamanda da dışarıdan okuyorum. Kendin yap sitesinin de editörüyüm. Hem evde kendim yapabileceğim, hem de sizlere kolay yapabileceğiniz birçok çalışmayı bulup paylaşıyorum. Sosyal medyada paylaşırsanız ve yorum bırakırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir