SEPET ÖRGÜ MODELİNDEN DİKİŞSİZ BOYUNLUK YAPIMI

 

 

0

 

Dikişsiz örgü modellerine bayılıyorum. Hem çok güzel şapka modelleri yapılıyor. Hem de parmaksız eldiven modeli yaparken işimize yaradığını görebiliyoruz. Boyunluk yapımıyla ilgili aktaracağım bilgiler çok önemli olup, kış ayının gelmesiyle mutlaka sizde örgü boyunluğunuzu hemen yapmaya başlamalısınız.

Sepet örgü modelini daha önce bahsetmiştim. Aynı örgü modeli ile dikişsiz boyunluk yapımına başlayacağız. Hemen altta tarif edeceğim boyunluğun örgüden yapılmış tamamlanmış resmi de bulunuyor.

Tariften sonra sepet örgüsü boyunluk yapılışı için yabancı kaynaklardan edindiğim videoları da sizlerle paylaşmak istedim. İzleyerek sizde eksik kaldığınız veya takıldığınız yerleri yapabilirsiniz.

Dikişsiz sepet örgüsü boyunluk yapımının tarifi ise şöyle ; bu güzel modeli yaparken ne kadar uzunlukta istiyorsanız o kadar şişe ilmek atıp başlayacaksınız. Yuvarlak biçimde örüp, ilk turu başlatıyorsunuz. İlk sıra için düz olarak örüp, 2. tura geçildiğinde ise 2 ilmek düz öreceksiniz.

2 ve 3. ilmeğin hemen arasından ilmek alacaksınız ve sol şişe takacaksınız. Düz olarak örüp, sıra sonuna kadar da 2 ilmek düz örüp, 2 ve 3. ilmek arasından ilmek alıp düz olacak şekilde örmeye devam edeceksiniz. Artırma işlemini bu biçimde de görmüş olursunuz.

 

 

sepet-orgusu-dikissiz-boyunluk-yapilisi

sepet-orgusu-dikissiz-boyunluk-yapilisi

Sepet örgü modelinde 3 ilmeği birlikte örüp, ilmekleri şişten çıkartmadan hemen şişe 1 kez dolayıp, aynı ilmekleri 1 defa daha öreceksiniz. Sıra sonu itibariyle bu işlemi devam ettireceksiniz. 3 ilmek kesip, 3 ilmek artırma yapacaksınız. Arka sırada ise ilk ilmeği örmeden şişe alıp, 2 ve 3. ilmeği ise ters öreceksiniz.

Hemen sonrasında da 5. ilmeği ters örüp, sonrasında yine 4. ilmeği ters öreceksiniz. Şişten çıkartıp, 1 ilmeği tekrar ters olarak örüp, sıra sonuna kadar bu işlemi tekrar edeceksiniz.

İki farklı şekilde de nasıl yapıldığına dair altta videolar yer alıyor. Onları mutlaka izleyin. Ben izleyerek baya bir yanlışımı ve eksikliğimi hissettim. Kolayınıza gelen modellerde bu güzel örneği yapabilirsiniz. Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz. İyi günler.

Sepet örgüsü dikişsiz boyunluk tarifi

 

 

Daha önce paylaştığımız NAZAR BONCUĞU ŞEKLİNDE LİF MODELİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir