ŞIMARIK GELİN DALGALI SARMAŞIK MODELİ

 

 

0

 

Merhaba hanımlar, değişik ve başka bir model yapımında tekrar beraberiz. Şımarık gelin dalgalı sarmaşık örneği olarak bilinen modelin örülüşünü işleyeceğiz. Bu modeli atkı yapımında daha çok tercih edebileceğinizi düşünüyorum.

Ancak ben yelek örüleceğini ve hırkalar yapıp üzerinde güzel motifler şeklinde duracağını da düşünüyorum. Tercih sizin, istediğiniz örgüde kullanabilirsiniz. Dalgalı sarmaşık örgüsü için gerekenler ise ; yün ip, 3,5 numara şiş yeterli oluyor.

Dalgalı sarmaşık örgüsü

İlk olarak model 18 ilmek ve katlarından oluşacak olan bir model olup, soldan ve sağdan 1’er ilmek ve kenarlar içinde alarak 38 ilmekle başlanıyor. Kenar ilmeği örmeye başlıyorsunuz. 2 ilmeği birlikte alıp, düz örmeniz gerekiyor.

Daha sonra bu işlemi toplamda 3 kez tekrarlamanız gerekiyor. Daha sonra ise 6 ilmek 1 düz ve 1 dola şeklinde öreceksiniz. İpi doladıktan sonra ise sayacaksınız. 6. sıra itibariyle de ipi doladıktan hemen sonrasında ilmeği bırakmadan parmağınızda ilmeği tutup, soldaki şişten 2 ilmeği bir alıp öreceksiniz.

2 ilmek, 2 ilmek şeklinde 2 kere daha yani toplam olarak 3 kere öreceksiniz. Deniz dalgası olarak da bilinen modelde motifler oluşmaya başladığını göreceksiniz. Fakat 1 motif daha yapılacak. Bu motif için ise 2’şer ilmek alıp, 3 kere öreceksiniz.

 

 

dalgali-sarmasik-orgu-modeli

dalgali-sarmasik-orgu-modeli

1 kez örüp, yine 1 kez dolama yapacaksınız. 6 kere ve yeniden son ilmek bırakılmadan ilmeği tutup, soldaki şişe 2 ilmeği birlikte alarak öreceksiniz. 2 ilmek ve 2 ilmek yine 2 kere toplamda 3 kere örülecek. Kenar ilmeği de örülüp bitirilecek.

Arka sıra da doladığınız ilmekleri de ekleyerek ters öreceksiniz. Sonra tekrar ön sıraya geleceksiniz. Kenar ilmeği alıp, sonra sıranın sonuna kadar düz örülecek. Arka tarafa döndüğünüzde ise bu sırada düz şekilde örülecek.

Bu sayede dalgalı sarmaşık modeli yapılmış olacak. Sonra da tekrar başa dönüp, kenar ilmekten sonra 2 ilmeği birlikte alıp, 3 kere öreceksiniz. Devamı ise öncekinin hemen aynısını örüp, deniz dalgası örneğini oluşturmuş olacaksınız.

Bu güzel modelle çok güzel atkılar örebilirsiniz. Ama benim önerim sizlere kazak veya yelek yapmanız yönünde olacak. İnanın bana çok güzel gözükecek ve bittiğinde görenler sizden isteyecek. Kolay gelsin güle güle kullanın.

 

Daha önce paylaştığımız BAŞAK TARLASI MOTİFLİ BATTANİYE MODELİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir