ŞIMARIK ŞAL ÖRNEĞİ VE LİLA RENK ÇANTA TARİFİ

 

 

0

 

Şımarık örgü örneği olarak adlandırdım. Ancak yapımcısı Nagihan hanım sadece köprü şal demiş. Yapmaya çalıştım ve gerçekten eğlenceli bir çalışma olup, kendinize bu tür örgü eşyalar yapmaya niyetli iseniz, mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

İlk çalışma lila çanta yapılışı ve gayet güzel bir görünümü var. Sakallı ipi görünce hemen işin zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak hiç öyle değil. Gayet kolay ve hızlı bir çalışma olup, öğrendikten sonra sizde benim gibi severek yapacaksınız.

Sakallı ipten çanta modeli

Öncelikle lila çanta yapmak üzere yola çıktıktan sonra, malzemelere bir göz atalım. İlk olarak çantayı yuvarlak yapabilirsiniz. Aynı zaman da evde kullanmadığınız eski yumuşak kumaşları da bu çalışmada ihtiyaç giderici olarak değerlendirebilirsiniz.

Yada kullanılmayan tülü kesip, ince kalınlıkta keserek sakallı iple karıştırmanız sonucu ortaya çıkan malzemeyle de örebilirsiniz. Ancak asıl malzemeler şöyle ;

  • 100 gr. kırçıllı sakallı ip.
  • 5 numara kalın şiş tığ.
  • koyu mor renk kalın kurdele.
  • tül parçası.
  • eflatun ile beyaz kalın kurdele.
  • 100 gr. düz olan sakallı ip.

Malzemeler bunlar ve hemen işe koyulalım. Öncelikle tül boy kısmından hiç koparmayacak şekilde yarım santim kalınlıkta keserek, yumak haline getireceksiniz.

lila-renk-canta-modeli

lila-renk-canta-modeli

Daha sonra kırçıllı ipi kullanarak karıştıracaksınız. Büyüklüğünü nasıl isterseniz o şekilde zincir çekip, üstüne de biritler yapacaksınız. Anlatımda ki resimde 20 biritle yapılmış. 2 kere doladıktan sonra 4. de çekin ve döne döne tüm kırçıllı ipi bitirene kadar öreceksiniz.

 

 

Sonrasında ise beyaz ile eflatun renkteki kurdeleyi aynı biçimde öreceksiniz. Hepsini bir sıra arayla kurdele örüp, sonrasında da düz sakallı ipi tül ile yumak haline getirmelisiniz. Örmeye devam ederek, istediğiniz büyüklüğe gelir gelmez bitirebilirsiniz. Sapları ayarladıktan sonra da kurdeleyi geçirip, fiyonk yapabilirsiniz. Lila sakallı ip çanta bu şekilde tamamlanmış oluyor. Diğer çalışmaya geçelim.

Köprü şal modeli anlatımı

simarik-sal-ornegi

Örnek resimdeki gibi çok güzel köprü şal modeli elde edebilirsiniz. Nagihan hanımın yine emeğinden yararlanarak bu güzel tarifi de öğrendiğim kadarıyla sizlere aktaracağım.

İlk olarak şımarık şal örneği adını verdiğim köprü şal modelinin yapılışında 6 numara şiş kullanacaksınız. Feza 100 gr. ip lazım. Malzemelerden sonra işe 35 ilmekle şalı örmekle başlayacaksınız.

Daha sonrasında püskülü için kenara ip ayırdıktan sonra hepsini haroşa devam edip örün. Şalda son sıraya geldiğinizde ise ilk olarak önce 2 ilmeği şişe alın ve kesin. Sonra şişte kalan ilmeği örmeye devam edin.

Daha sonra ilmeği şişten çıkartarak bırakın. Hemen sonrasında ise tekrar 2 ilmek alıp, kesin. Bu biçimde son sırayı da bitirin. Şalı örmeyi bitirdikten sonar da zarar vermeden yavaş yavaş çekip, çıkarırken bıraktığınız ilmekleri sökün.

Son aşamada ise püskülleri ekleyip, fular örmek için 6-7 numaralı şişle 26 ilmek ve 70 gr. ip kullanabilirsiniz. Sakallı iple gerçekten çok güzel ve şık çalışmalar yapılabiliyor. Bir başka çalışmayla yine görüşmek dileğiyle iyi akşamlar.

 

 

Daha önce paylaştığımız EŞSİZ GÜZELLİKTE BONCUKLU HAVLU KENARI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir