Tarih Filmleri

Tarih Filmleri

Çağımızın en önemli hafıza kaynağı olan sinema; geçmişten günümüze sunulan en parlak ışığı da oluşturmaktadır. Bu nedenledir ki tarih ile sinema birbirlerine sırt çevirmeyen iki arkadaştan farksızdır. Bu durumun kaymağını da sinemaseverler tarafından ilgiyi üzerinden eksik etmeyen tarih filmleri oluşturmaktadır.

Ülkemizde herkesin İlber Ortaylı edasıyla sağda solda anlattığı tarihi bilgilerin doğruluğu ne kadar güvenilirdir bilinmez… Bir de bunlara son yıllarda çekilen tarihi kesitli diziler de eklenince tarihe ve tarihi konulu filmlere olan merakımız giderek artmıştır. 1970’lerden 1980 darbesine uzanan süreci bir aşk hikayesi ve politika üzerinden anlatan Çemberimde Gül Oya(2004-2005), 1960’lı yıllarda bir ailenin gözünden yaşam, hayat mücadelesi, aile gibi kavramları çok leziz işleyen Öyle Bir Geçer Zaman Ki(2010-2013) dizilerine ek olarak; Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem’in hayatını anlatan Muhteşem Yüzyıl( 2011-2014) dizilerimiz ile tarih bakışımız farklı boyut almıştır.

tarihi-filmler

Eğitim hayatında çoğu kişi için sıkıcı bir ders olarak nitelendirilebilen tarih, sinema sektöründe kendisine çok geniş yer bulabilmektedir. Bu katagoride bulunan nice film, toplumun geneli tarafından daha net anlaşılması bakımından kitaplara nazaran daha büyük ilgili görmektedir. Ülkemizde özellikle 2000’li yıllardan sonra çekilmiş Babam ve Oğlum, Mavi Gözlü Dev, Kelebeğin Rüyası, Gölgeler ve Suretler, Vali, Devrim Arabaları gibi filmler unutulmazlar arasında girmiştir.

 
 

2016 Filmleri full izle arasında tarih filmleri katagorisinde alabileceğimiz The Revenant’ın önemi herkes için büyüktür. Oscar ödülünü ne kadar hakettiğini kanıtlayan Leonardo Dicaprio’nun eşsiz oyunculuğu tartışılmazdır. Alejandro G. Inarritu yönetmenliğinde çekilen film, biyografik bir eserdir. Film oyunculuk konusunda oldukça iyidir. Bunun en iyi örneği kanımca, Hugh Glass’ın yaralı bedeni ile buz gibi suya girmek durumunda kalması ile koltuklarımızda titrememize neden olmasıdır. Kamera teknikleri ve görüntü açısından da bedava film izle kalitesiyle sizleri yaklaşık 2.30 saat ekrana kilitlemeyi başarıyor.

Leonardo Dicaprio, yıllar sonra ödülüne kavuşması ile de tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de rahat bir nefes almamıza vesile olmuştur. Yani uzuun lafın kısası çekilmekte olan her tarih filminin gerek kurgusal, gerekse belgesel gerçekçiliği gibi temaları sırtına alarak ilerleyiş göstermesi demek, seyircinin izlemiş olduğu yapımları çok daha ılımlı bir şekilde algılayıp yorumlaması anlamına gelecektir. Bu sebepten dolayı da izlenilen her yeni tarih filmi sayesinde hayatınıza anlam katabilme imkanı sizleri bekliyor olacaktır.

Her sabahı Film ile eş zamanlı olarak sizlerin sağlam, kaliteli ve tarih bilgisi dolu bir seyirlik içerisine dahil olması da sinema ile tarihin mükemmel uyumunu açıkça gözler önüne sermiş olacaktır. Bu sebepten dolayı da yapılacak olan şey bellidir. Bir an önce kendiniz için en ideal olan filmi seçerek izlemeye koyulun. Bu sayede kendinize sağlam olanı rahatlıkla aktarabilirsiniz, sorunsuz, kesintisiz ve sınırsız bir şekilde izleyebileceğiniz bu filmler sayesinde de güvenilir bir film izleme keyfini doyasıya çıkarmış olursunuz.

Son olarak ülkemizdeki sinema ile tarih arasındaki uyuma da az da olsa değinmek isteriz. Keza bu uyum sayesinde sizlerin geçmiş dönemlerimizi anlatan birbirinden farklı yapımları rahatlıkla seyredebilmeniz mümkün olacaktır. Zaten bu noktada da önemli olan şey izlenilen her yeni film ile eş zamanlı bir şekilde kendinizi sinema denilen o kutsal olgununun derinsel bütünlüğü içerisine kendi film izleme deneyimlerinizi de rahat bir şekilde aktarmayı başarmış olacaksınız. sinema ile yaşayan ve tarih kavramına da ilgi besleyen her kesimi mutlaka bu filmler ile buluşmaya davet ediyoruz. Özellikle de sıkıntısız bir şekilde film keyfi yaşamak bu filmler ile mümkün olabilir.

 

FİMO HAMURUNDAN MİNYATÜR YILBAŞI SÜSÜ YAPMAK başlıklı bir önceki kendin yap paylaşımı da güzel. fimo hamurundan minyatür oyuncak yap, fimo hamurundan minyatür süs yap ve fimo hamurundan yılbaşı cinleri yapmak hakkında keyifle bakacağın bilgiler yer alıyor.

TWITTER'DA PAYLASILANLAR

Nuray

28 yaşındayım ve evliyim. 1 çocuk annesiyim ve aynı zamanda da dışarıdan okuyorum. Kendin yap sitesinin de editörüyüm. Hem evde kendim yapabileceğim, hem de sizlere kolay yapabileceğiniz birçok çalışmayı bulup paylaşıyorum. Sosyal medyada paylaşırsanız ve yorum bırakırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir