TATLI PEMBEYLE TIĞ İŞİ BEBEK BATTANİYESİ

 

 

0

 

Bebeklerin doğduktan sonra ana kucağında daha sıcak durabilmeleri için sarılan örtü veya battaniye yapılışını öğreneceğiz. Yapımı gayet kolay olan modeli malzemeleri temin eder etmez hemen başlayıp yapabileceksiniz. Her zamanki gibi yine kolay bir örgü paylaşıyorum.

Öncelikle bebek battaniye modeli için elinizde olması gereken malzemeler ; 3,5 numara şiş, 4 numara tığ. Malzemeleri temin ettikten sonra örülecek örgü hakkında bilgi vermem gerekirse ; haroşa örgü, düz örgü ve ters örgüyle bebek battaniyesini bitireceğiz.

Tığ işi bebek battaniyesi

Pembe rengin tatlılığı ile yapılmış tığ işi battaniyeyi koltuk örtüsü olarak da yapmayı düşünebilirsiniz. Yeni bebeği doğan annelere hediye veya kızınızın bebeği yada gelininizin bebeği için yapmayı düşünebilirsiniz.

Pembe battaniye yapılışı ise şöyle ; ilk olarak şişe 142 ilmek atarak başlayacaksınız. 10 sıra haroşa ördükten sonra 11. sıra itibariyle kenarlar 8 ilmek haroşa olacak. Sonrasında ise motif geçerek, son 8 ilmeği haroşa öreceksiniz.

Motif kısmını siz kendi bildiğiniz motifleri uygulayabilirsiniz. Benim paylaştığım örnek resim temsili olup, birebir aynısını da yapabilirsiniz. Her 2 kenarda 8 ilmek haroşa ördükten sonra örgü boyunca devam edip, 13 adet motif örmeniz gerekiyor.

 

 

tatli-pembe-tig-isi-bebek-battaniyesi

tatli-pembe-tig-isi-bebek-battaniyesi

Daha sonra ise 10 sıra haroşa ördükten sonra bütün ilmekleri keserek bitireceksiniz. Kenar oyasını da yaptıktan sonra her oya için içine 1’er inci dikebilirsiniz. Kenar oyası yapılışını tarif etmem gerekirse ;

Kenar oyası yapılışı

İpliği tutturup, 3 tane zincir çekeceksiniz. 3. zincir içine ise tekrar 3 zincir çekin. Piko yaptıktan sonra da 1 zincir çekip, tığa 1 iplik doladıktan sonra 3’lü trabzan yapacaksınız. Trabzanın hemen üstüne piko yaptıktan sonra da aynı yere batarak, 3 ve 4. işlemleri yine yapacaksınız.

Sonuç olarak toplam da 5 tane trabzan olmuş olacak. 2 zincir çekip alt sıradan da yine 2 zincir atlayıp sık iğne yapacaksınız. 2 zincir çekip, 2 zincir atlayarak da trabzanları yapacaksınız. Bu örgü örneği ile şapka, patik veya değişik motifli battaniyeler yapabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin iyi akşamlar.

 

 

Daha önce paylaştığımız KOLAY KIRKYAMA YAPMA TEKNİKLERİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir