TIĞ İŞİ KİRPİK YELEK MODELİ YAPIMI

 

 

0

 

Türkan Şoray kirpiği yelek modeli olarak da bilinen bu güzel örneği hazırlayan arkadaşa teşekkür ederek başlamak isterim. Öncelikle sizde evde tığ işinden yelek yapımıyla uğraşıyorsanız, bu örneği seveceksiniz.

Tığla kirpik yelek örneği yapılışı için Alize ip ile uygun kalınlıkta bir tığ yardımı sonucu yelek modelini ortaya çıkarabilirsiniz. İlk olarak zincir çekerek başlıyorsunuz. Zinciri ise örmek istediğiniz yaş grubu kaç ise veya kiloya göre belirleyebilirsiniz. Zincir çekme ayarlamasını yaptıktan sonra ise zincirin sonuna gelince döneceksiniz ve 2 zincir atlayıp, tığa dolayarak 2 defada çıkacaksınız.

Hemen tekrarında 2 zincir çekip, boşluk vermeyecek şekilde aynı deliğe yine batın. 2 zincir boşluk bırakıp, 2 zincir çektikten sonra 2 kere çıkarak devam edeceksiniz. 1 deliğe 2 batıp, hemen ilk sırayı tamamlamış olacaksınız. 2. sıra ise 5 zincir çekin ve 2’li oluşturduğunuz ayaklar için arasına 2 defada çıkın ve batın. 1  ayakta hemen burada yapıp, ilk sıra gibi ilerleyin.

Hemen üst kısmı için 3 tane bacaktan sonra ise 2 zincir çekip, 9 trabzan yapacaksınız. 3 tane ayak yapın ve 3 sırayı bu şekilde örmeye devam edin. Trabzanların ise 4 bir yanına 4 bir tarafta kalacak biçimde sayın ve hemen ortada kalmış olan trabzanın olduğu ayak içinden batarak, 12 zincir çekin.

 

 

tig-isi-kirpik-yelek-modeli-yapimi12

4 adet trabzandan hemen sonra ise altta ayağın içine batıp, tekrar tığdan çıkmadan hemen tekrar batıp, fıstık yapacaksınız. 6 kere batarak hepsi bir araya toplanır. Bu sayede fıstık oluşturulur. Hemen sonra 4 trabzan yapacaksınız. 12 zincirle hemen yukarı doğru çıkılarak, modeli de oluşturmuş olacaksınız.

Resimleri de inceleyerek adımları tamamlayabilir ve tığ işi kirpik yelek modelini ortaya çıkarabilirsiniz. Anlatımına ilişkin aradığım videoları henüz bulamadım. Bulur bulmaz bu yazıya ilave edeceğim. Beğendiğim bir model ve kendinizce de eklemeler yaparak örgü yelek modelini daha değişik görünümlere kavuşturabilirsiniz. Güle güle kullanın.

 

 

Daha önce paylaştığımız BEŞ ŞİŞ İŞİ BAYAN PATİK YAPIMI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir