TIĞ İŞİ ÖRGÜ BOT YAPILIŞI

 

 

0

 

Yeni doğan bebeklere ve büyüme çağındaki bebeklere düşüneceğiniz güzel bir modeli sizlere sunmak istedim. Benzerlerini daha önce görmüşsünüzdür. Ben ilk görüşte hemen yapmayı düşündüm ve yapılışını öğrendim. Şimdi sizlere tarif edeceğim ve yapımını öğrenerek sizde torununuza veya sevdiğiniz kişilerin yeni doğan bebeğine yapabileceksiniz.

Örgü bot patik yapımı için malzemelere göz attığımızda ; iki renk ip veya evde kalan ipleri de kullanabilirsiniz. 3 numara kalın tığ, 4 tane düğme, ilmek sabitleyici yada çatal da kullanabilirsiniz.

Malzemeleri temin ettikten sonra tığ işi bebek botu yapımına başlayabilirsiniz. İlk olarak 11 zincir çekmekle başlıyorsunuz. Örgü bebek bot yapılışında başlama noktasını unutmamak için 2. zincire sabitleyici veya çatal demiştik. Çatal takıp, zincirlerin içine batarak trabzan yapıp ilerleyeceksiniz.

Tabanı burun kısmından artırarak oluşturacaksınız. Taban kısmı için 3 sıra yatıktan ve sonra zincirlerin tersinden batarak hemen üst sıraya geçmeniz gerekiyor. Trabzan yapmaya devam edin.

İlk sıra için tabanı başladığınız rengi kullanın ve örün. Hemen 2. sıra için değişik renge geçin. Bu patik modelini başka anlatımlı sitelerde zürafa desenli patik modeli olarak da isimlendirmişler. Herhalde farklı renkli olduğu için olabilir. Her sıra için renk değiştirerek örmeye devam edeceksiniz.

 

 

Hemen 5. sıra büyüttükten sonra ise ön bilekten 2 dolguda bir batarak, ön taraftaki oyuntu kısmını oluşturmanız gerekiyor. Bilek oyuntusu için yukarı çıkmaya devam edip, örgüyü arttırıp uzatmanız gerekiyor. İlik olacak tarafı yapacağınız zaman örgüye dahil edip, örmeye devam etmelisiniz. 5. sıra daha aynı şekilde örüp, hemen sonra örgü bot için ilmekleri bitirin.

tig-isinden-orgu-bebek-botu

tig-isinden-orgu-bebek-botu

Örgü botun ilmekleri bittikten sonra, hemen sonrasında ise açıkta kalan yerleri ilk kullandığınız renkli ip ile sık iğne yapmanız gerekiyor. Bundan sonra da düğmeleri dikip, ilikleyin ve fazla olan ipleri kesip temizleyebilirsiniz. Örgü bebek botunuz hayırlı olsun. Hemen altta yer alan resimleri inceleyerek takıldığınız yerde yorum bırakırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 

Daha önce paylaştığımız ANLATIMLI SIK İĞNE YAPIMI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir