TIĞ İŞİ PASPAS UĞUR BÖCEĞİ MODELİ YAPIMI

 

 

0

 

Tığ işinden paspas yaparak sizde evinize güzel paspas modelleri üretebilirsiniz. Özellikle de uğur böceği görünümlü paspaslar kapı girişi veya evin hol kısmına iyi gidecektir. Tığ işi paspas yapımı için anlatımda mavi ve beyaz renk tercih edilmiş. Ancak siz kırmızı iplik de deneyerek, uğur böceği hayvanına tam benzetebilirsiniz. Adım adım anlatımını aktaracağım çalışma ise şöyle ;

Örnek Nur Sezen hanım tarafından derlenmiş. Kendisine teşekkür ediyoruz. Sakallı ip ve yün ip kullanılarak hazırlanan çalışmanın anlatımına geçmek istiyorum ; İlk olarak yün ipi sakallı ipe katarak birlikte örmeye başlayacaksınız.

5 zincir çekerek paspasın gövde yani orta kısmını örmeye başlıyorsunuz. Ardından çektiğiniz zinciri baştaki ucundan kapatarak ufak bir yuvarlak elde etmeniz gerekiyor. Zincirin içine üçlü trabzanla sıkıca doladıktan sonra bir yuvarlak elde ettiğinizi göreceksiniz.

tig-isinden-ugur-bocegi-paspas-yapilisi16

tig-isinden-ugur-bocegi-paspas-yapilisi16

Aynı şekilde diğer sıralar içinde aynı giderek uğur böceğin gövdesini büyüklüğünü nasıl istiyorsanız o ebata göre örmeniz gerekiyor. Gövde kısmını istediğiniz büyüklüğe getirdikten sonra bitirmelisiniz.

 

 

Uğur böceği paspas modelinin baş yani kafa kısmını örmek için ise gövdeden yapılan 5 zincir çekerek halkanın yarısı doldurulur ve ters çevirilerek büyütülür. İstediğiniz büyüklüğe gelince de baş kısmını bitirebilirsiniz.

Tığ işinden uğur böceği paspası

10 zincir çekip doldurduktan sonra uzun sırt çizgisi kısmını da oluşuncaya kadar örmeniz gerekiyor. 6 tane yuvarlak ve 5 sıra yaparak benekleri de hazırlayıp, gövdeye dikmeniz yeterli olacak.

Sakallı iple yün ip karıştırılarak yapılan tığ işi uğur böceği paspas örneğini altta galeri resimlerine tıklayarak da aşama aşama nasıl yapıldığını görüntüleyebilirsiniz. Takıldığınız yer olursa yorum bırakmayı unutmayın. Bittiğinde çok güzel bir uğur böceği paspasına sahip olacaksınız. Bu çalışmalardan yapıp hediye verebilirsiniz veya satıp para da kazanabilirsiniz. İyi günlerde kullanın hanımlar.

Daha önce paylaştığımız ANLATIMLI İKİ RENKLİ ÖRGÜ MODELİ YAPIMI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir